Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie manipulacji komórkami macierzystymi przedstawiono podczas konferencji w Yokohamie. Japończycy pochwalili się m.in. stworzeniem tkanki wątroby z ludzkich komórek macierzystych.
Technologia ta nie jest jeszcze gotowa do testów z udziałem ludzi – przyznaje Takanori Takebe kierujący zespołem badaczy. Na razie sprawdzono ją tylko na zwierzętach.
Najważniejszym osiągnięciem tego zespołu jest wyhodowanie wątroby z trzech różnych rodzajów komórek – hepatocytów (komórek wątroby) wyściełających ścianki naczyń krwionośnego oraz tkanki łącznej.
– Znalezienie odpowiedniej mieszanki tych komórek wymagało ponad roku pracy i setek prób – przyznaje Takebe.
Członkowie zespołu z Uniwersytetu Yokohamy pobrali komórki skóry od dorosłego człowieka. Następnie przeprogramowali je do stanu zbliżonego do komórek macierzystych dzięki specjalnie dobranym kąpielom w substancjach chemicznych. Po dziewięciu dniach komórki zaczęły się różnicować i dzielić. A po kolejnych dwóch powstała gotowa do pracy struktura o średnicy 5 mm wykonująca podstawowe funkcje wątroby. Po wszczepieniu jej laboratoryjnym myszom podjęła normalne funkcjonowanie. Naukowcy sprawdzili to, podając zwierzętom substancje, których myszy nie metabolizują, a radzi sobie z nimi ludzka wątroba.