Czy można cofnąć molekularny zegar naszego ciała? Sprawić, by mimo upływu czasu było pełne sił i zdrowia? Eksperyment przeprowadzony przez biologów z zespołu prof. Danicy Chen – toksykologa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przekonuje, że jesteśmy na dobrym tropie.
– Wcześniejsze badania pokazały, że nawet jedna mutacja genu może prowadzić do znacznego wydłużenia życia – mówi prof. Chen. – Pytanie brzmi: czy rozumiemy ten proces wystarczająco dobrze, aby stworzyć molekularne źródło młodości. Czy rzeczywiście możemy odwrócić proces starzenia. To jest coś, co staramy się właśnie osiągnąć.
Z oczywistych przyczyn eksperymenty mające powstrzymać starość prowadzone są na zwierzętach. Naukowcy skoncentrowali się na genie i kodowanym przez niego białku SIRT3. Odgrywa ono – to wiedziano wcześniej – istotną rolę w procesach komórkowego starzenia i metabolizmu. Teraz badacze postanowili sprawdzić, czy aktywując gen SIRT3 lub podając białko zwierzętom, można uodpornić je na upływający czas.
Prof. Danica Chen zaprosiła do współpracy Davida Scaddena, dyrektora Centrum Medycyny Regeneracyjnej Massachusetts General Hospital i Harvardzkiego Instytutu Komórek Macierzystych. Wspólnie stworzyli szczep myszy, u których gen SIRT3 był nieaktywny.
Na początku wszystko wyglądało normalnie. Młode myszki zachowywały się i wyglądały tak samo jak ich kuzyni z grupy kontrolnej. Dopiero po upływie ok. dwóch lat (w przypadku tych zwierząt to już wiek dojrzały) pojawiły się różnice. Myszy z wyłączonym genem były słabsze, a ich układ krwiotwórczy (to w tych komórkach naukowcy zablokowali SIRT3) nie nadążał z regeneracją.