Co sprawia, że niektórzy nie mają problemu z równaniami z fizyki, a inni gubią się przy obliczaniu rocznego podatku? Jak to się dzieje, że koledzy z tej samej klasy, nawet z tej samej ławki, zostają – jeden wybitnym naukowcem, a drugi – pracownikiem fizycznym?
O wrodzonej inteligencji naukowcy rozmawiają niechętnie. Polityczna poprawność każe mówić, że wszyscy rodzimy się równi. Jednak dzięki badaniom z udziałem bliźniąt wiadomo, że wysoka inteligencja jest sprawą genów – przynajmniej w połowie. Ale o ile naukowcy chętnie badają genetyczne przyczyny niskiej inteligencji i opóźnień rozwojowych, o tyle dotąd nie udało im się wyśledzić, co sprawia, że niektóre jednostki są pod tym względem wybitne.
Nad wyśledzeniem genetycznych czynników decydujących o ponadprzeciętnej inteligencji pracuje chiński zespół Zhao Bowena z BGI – Beijing Genomics Institutem – przy współpracy prof. Stephena Hsu, fizyka teoretycznego pracującego w Michigan State University. Badacze zebrali próbki DNA wyjątkowo inteligentnych osób, analizują je i porównują z „przeciętniakami".
Na obiekt swoich badań Chińczycy wybrali ludzi, których IQ jest równe lub większe niż 160. Iloraz inteligencji (Intelligenz-Quotient) to wynik testu, którego celem jest ustalenie relatywnej inteligencji w stosunku do innych. Średnia dla populacji wynosi zawsze 100 (z dopuszczalnymi odchyleniem +/- 15). Wynik lepszy niż 115 to inteligencja powyżej przeciętnej. Dla porównania: średnia wartość IQ laureatów Nagrody Nobla to 145.
Jak jednak znaleźć tych wybitnych? Zespół BGI zamierzał poprosić o próbki krwi dzieci wyróżniających się w nauce. Ich rodzice jednak się na to nie zgodzili. Badania utknęły w martwym punkcie. Dwa lata temu BGI odwiedził prof. Stephen Hsu, postanowił pomóc młodszemu koledze. Zaproponował ominięcie kontrowersji wokół badania krwi – analizowaniem DNA z próbek śliny. Dawcami mieli być Chińczycy biorący udział w olimpiadach naukowych. Spora część pochodzi również od Amerykanów – z doktoratem z fizyki lub matematyki najlepszych uniwersytetów, dobrze wypadających w testach inteligencji lub takich, którzy zgłoszą się przez Internet i przejdą testy.