"Czy wiesz, że w ciągu roku przez prasowanie marnujesz aż 2 doby i 4 godziny?" - tak WWF Polska zwróciło się w środę do internautów, śledzących facebookowy profil organizacji. Z okazji Światowego Dnia Środowiska, przypadającego na 5 czerwca, WWF zachęca do zaniechania prasowania ubrań "dla dobra natury". Taki sposób obchodzenia święta zainicjowało Stowarzyszenie "EkoLubelszczyzna".

WWF zwraca uwagę, że przeznaczając wspomniane 28 godzin rocznie na prasowanie "każde gospodarstwo domowe na samym prasowaniu, rocznie zużywa energię o wartości 130 kWh".

"Większość z nas prasuje z przyzwyczajenia, ale najwyższa pora ograniczyć czas spędzany przed deską - do niezbędnego minimum. Dlaczego? Prasowanie wywiera bowiem niekorzystny wpływ na środowisko - prowadzi m.in. do ocieplenia klimatu. Efekty prasowania rzadko kiedy są trwałe - naprawdę, przed powieszeniem wypranego ubrania na suszarce, wystarczy je mocno strzepać" - przekonuje WWF. Zachęca też, by chwalić się w mediach społecznościowych zdjęciami z efektami przyjścia np. do pracy w niewyprasowanych ubraniach.

Światowy Dzień Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest co roku 5 czerwca.