„Obcy” na naszej planecie

Wiedza o mikrobach ?spod powierzchni ziemi pomoże ?w poszukiwaniach życia w kosmosie - pisze Krzysztof Urbański.

Aktualizacja: 03.01.2014 08:54 Publikacja: 03.01.2014 07:55

Świat organizmów żyjących w skrajnie niesprzyjających warunkach pod powierzchnią lądów, dna oceanicznego i pod wieczną zmarzliną jest znacznie bogatszy, niż dotąd przypuszczali badacze.

Według najnowszych szacunków stanowią one około ?6 procent całego życia na Ziemi. Ale dotychczas naukowcy nie wiedzieli o mieszkańcach tych głębin prawie nic z prostego powodu: praktycznie nie udaje się utrzymać przy życiu kultur tych organizmów w laboratoriach.

– Jesteśmy na etapie zadawania podstawowych pytań: Jakie organizmy tam są? Jak tam żyją? Jak się tam dostały? Ile ich jest? – powiedział prof. Jan Amend z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Ekstremalny spis

Na niektóre z tych pytań odpowiedź może przynieść skatalogowanie życia skrytego pod powierzchnią ziemi.

Prof. Rick Coldwell z Uniwersytetu Stanu Oregon na zjeździe Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU) w San Francisco w grudniu przedstawił najnowszy spis ekstremalnych organizmów powstający w ramach projektu „Census of Deep Life".

– Te proste formy biologiczne zapewne opowiedzą nam bardzo wiele o tym, jak w  bardzo trudnych warunkach  na innych planetach może rozwijać się życie – powiedział prof. Amend.

Dowód z Marsa

Przykładów nie trzeba daleko szukać. Naukowcy z zespołu Mars Science Mission (MSL) podczas spotkania w San Francisco poinformowali o odkryciu na Marsie. Łazik Curiosity znalazł ślady jeziora i osadów świadczących o „działalności" mikrobów podobnych do tych, które żyją głęboko pod ziemią.

Wegetują w skrajnie niegościnnym środowisku, takim, jakie mogło być na Czerwonej Planecie przed milionami lat. Korzystają z dziwnych i ograniczonych źródeł energii, często bez wody i w bardzo niskiej temperaturze. Życie spędzają na rozkładaniu minerałów i poruszają się tylko z wraz z przypadkowym ruchem cząsteczek w osadach.

– Mieszkańcy głębin rozmnażają się tylko raz na kilka miesięcy lub lat i mają niezwykle powolny metabolizm – powiedział portalowi LiveScience Jens Kallmeyer z Uniwersytetu w Poczdamie. – Niektóre organizmy poruszają się ze skrajnie małą prędkością. Nie mogę zrozumieć, jak organizm może przetrwać w świecie z tak małą ilością energii.

Badania genetyczne mikrobów spod ziemi są bardzo trudne. Każde zanieczyszczenie niezwykłe szybko rozwijających się organizmów żyjących na powierzchni może zanieczyścić, a nawet zagłuszyć ślad mikrobów spod ziemi.

Granica głębokości pod powierzchnią planety, do której sięga życie, przesuwała się w trakcie kolejnych badań prowadzonych przez ostatnie lata. Dziś najgłębiej żyjące bakterie znane nauce żyją ponad 3 kilometry pod powierzchnią. Znalezione zostały w południowoafrykańskich kopalniach złota. A naukowcy odkryli też robaki, które żywią się tymi bakteriami!

Czy to granica życia pod powierzchnią? – raczej mało prawdopodobne.

– Bakterie i archeowce (prymitywne organizmy jednokomórkowe – przeważnie bez jądra komórkowego i organelli) zostały znalezione w osadach przy kominach hydrotermalnych, jeziorach podlodowych i wielu innych środowiskach – powiedział prof. Rick Colwell.

Katalog „Census of Deep Life" powstaje dzięki badaniom DNA. Obejmuje archeowce i bakterie zamieszkujące ekstremalnie niedostępne środowiska. Prowadzony jest przez Sharon Grim z Marine Biological Laboratory.

Z jednego korzenia

– Choć to zaledwie pierwsze wyniki, jakie uzyskaliśmy, można śmiało stwierdzić, że życie na głębokościach jest niezwykle zróżnicowane – podkreśla prof. Coldwell. – Okazało się, że wśród archeowców, jakie zbadaliśmy, dominuje jeden typ. Stanowi on jedną trzecią wszystkich próbek, jakie zgromadziliśmy z całego świata. Wydaje się, że jest to gatunek niezbędny dla wszystkich funkcjonujących w tym świecie.

Według badaczy pełni on podobną rolę jak kryl (skorupiak z rzędu pancerzowców), w światowym oceanie. 86 gatunków kryla jest pożywieniem dla wielu zwierząt.

– Bardzo podobne formy życia zostały odkryte w wielu różniących się od siebie środowiskach – tłumaczy prof. Coldwell. – Albo warunki zmusiły organizmy do ewoluowania w podobny sposób, albo pochodzą one z jednego korzenia, bliskiego początkom życia na Ziemi.

Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne