To kontynuacja wcześniejszych badań genetycznych prowadzonych przez zespół, którym kierowała dr Turi King. Odtworzenie pełnego genomu monarchy potrwa co najmniej 18 miesięcy i pochłonie 100 tys. funtów.

To pierwsza próba odtworzenia genomu postaci historycznej znanej z imienia i nazwiska. Dotychczas badacze odtworzyli profil genetyczny „Człowieka z lodowca" Ötziego, który przemierzał Alpy 5300 tys. lat temu, Inuity z Grenlandii sprzed 4 tys. lat oraz przedstawiciela kultury łowców i zbieraczy sprzed 7 tys. lat, znalezionego w Hiszpanii.

Szczątki króla Ryszarda III zostały znalezione pod parkingiem w Leicester w 2012 roku. Monarcha został zidentyfikowany na podstawie DNA uzyskanego z zębów i kości. Wynik badacze wstępnie porównali z częściowo rozszyfrowanym genomem królewskiego krewnego, Kanadyjczyka Michaela Ibsena, potomka siostry Ryszarda — Anne of York. Dr King chce także odtworzyć pełny genom Ibsena i porównać z królewskim.

Kolejne badania pozwolą określić czy Ryszard miał genetyczne skłonności do cukrzycy, chorób serca i skoliozy. Dzięki odtworzeniu DNA będzie też wiadomo, jaki kolor włosów i oczu miał władca. Jego dokładny wygląd jest nieznany, bo wszystkie portrety były malowane już po śmierci monarchy.

Ryszard III urodził się w 1452 roku a Anglią rządził od 1483 do 1485 roku. Jego panowaniu położyła kres śmierć w bitwie pod Bosworth Field podczas wojny domowej zwanej Wojną Dwóch Róż.