Rak stary jak świat

Najstarsze na świecie ślady nowotworu pochodzą ze starożytnej Nubii, krainy w dzisiejszym Sudanie - pisze Krzysztof Kowalski.

Aktualizacja: 19.03.2014 16:31 Publikacja: 19.03.2014 16:27

Najstarsze na świecie ślady nowotworu pochodzą ze starożytnej Nubii, krainy w dzisiejszym Sudanie; ź

Najstarsze na świecie ślady nowotworu pochodzą ze starożytnej Nubii, krainy w dzisiejszym Sudanie; źródło; www.maxisciences.com

Foto: materiały prasowe

Odkrycia dokonali naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Durham oraz z British Museum. Zespołem kierowała dr Michaela Binder. Wiadomość o tym zamieszcza pismo PLOS ONE.

Naukowcy w ubiegłym roku wydobyli z grobu bardzo dobrze zachowany szkielet. Grób znajdował się w mieście Amara, na lewym brzegu Nilu, na terenie obecnego północnego Sudanu, 750 km na południe od Chartumu, pomiędzy II i II kataraktą. Amara była miastem już w starożytności, miasto rozciągało się na obu brzegach Nilu (część na prawym brzegu nosi nazwę Amara Wschodnia).

W grobie przetrwał szkielet młodego mężczyzny, który zmarł około 3200 lat temu. Jego wiek w chwili zgonu określono na 25 - 35 lat. Badanie biochemiczne kości wykazało, że człowiek ten należał do wyższych warstw społeczeństwa, nigdy nie cierpiał głodu, jego dieta była urozmaicona.

Z kolei badania radiograficzne ujawniły liczne uszkodzenia na łopatkach, obojczykach, żebrach, kościach ramieniowych, udowych, miednicy. Wskazują one niedwuznacznie, że w organizmie tego człowieka rozwijał się złośliwy nowotwór z przerzutami, atakował on tkanki miękkie.

- Wykonane przez nas analizy, kształt małych uszkodzeń wykrytych na kościach wskazuja, że mogły powstać tylko pod wpływem rozwijającej się tkanki nowotworowej, choć oczywiście nie udało się ustalić, jaki był to rodzaj nowotworu. Nie ma także pewności co do tego, czy nowotwór był bezpośrednią przyczyną zgonu tego mężczyzny, ani co go wywołało. Możemy brać pod uwagę takie czynniki rakotwórcze jak na przykład dym ogniska podsycanego drewnem, czynniki genetyczne, choroba zakaźna wywołana przez pasożyty - wyjaśnia dr Michaela Binder.

W materiałach wykopaliskowych ślady nowotworów są bardzo rzadkie, co często prowadzi do przekonania, że ta patologia jest stosunkowo młoda. W dość rozpowszechnionej opinii, nowotwory, będące współcześnie jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów, a także obserwowane aktualnie nasilenie się tych chorób, ma związek z rozwojem cywilizacyjnym, trybem życie, wielką ilością dodatków chemicznych do żywności, itp.

- Wykopaliska w Amara pozostawiają rysę na tym obrazie.Okazuje się, że rak występował w dolinie Nilu już w epoce brązu. Ten szkielet pomoże odsłonić niemal nieznaną historię raka. Dotychczas archeologia zgromadziła bardzo mało przykładów raka sprzed I tysiąclecia p.n.e. - powiedziała dr Binder.

Krzysztof Kowalski

Materiał Partnera
Fajans w dyplomacji. Jak ceramika z Włocławka zaistniała w polityce kulturalnej PRL?
Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku