Pierwsza mapa aktywności genów

Atlas przełączników sterujących aktywnością ludzkiego DNA stworzył międzynarodowy zespół biologów.

Publikacja: 27.03.2014 07:47

Co sprawia, że mimo iż wszystkie nasze komórki mają wbudowany ten sam genetyczny „przepis", to jednak różnią się od siebie zasadniczo? Naukowcy wiedzą, że odpowiadają za to specjalne przełączniki (nazywane enhancerami i promotorami genów) – tylko odpowiednia ich kombinacja sprawia, że komórka mięśnia czy wątroby działa.

Teraz zespół 250 naukowców z 20 krajów świata pracujących w ramach programu FANTOM5 sporządził przewodnik po tych przełącznikach. Wyniki swoich prac publikują w dzisiejszym wydaniu „Nature".

– Ludzie to skomplikowane organizmy składające się z co najmniej 400 różnych typów komórek. Ta różnorodność pozwala nam widzieć, myśleć czy zwalczać infekcje. A jednak to wszystko jest zapisane w jednym genomie – tłumaczy dr Alistair Forrest, koordynator prac FANTOM5. – Komórki mózgu wykorzystują inne geny niż komórki wątroby, a my jako pierwsi zbadaliśmy, gdzie i które konkretnie geny są używane.

– Sięgając po analogię lotniczą dowiedzieliśmy się, jak funkcjonują poszczególne części samolotu. I wiemy, jak to możliwe, że całość lata – cieszy się prof. David Hume, dyrektor słynnego Instytutu Roslin.

Ta praca ma bezpośrednie zastosowanie medyczne. U podłoża wielu chorób leżą zaburzenia funkcjonowania tych przełączników i brak aktywności genów kodujących niezbędne białka.

– Od samego początku staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: co jest zapisane w naszym genomie? Genetyka, badanie molekuł i komórek przyniosły nam wiele niespodzianek. Jednak istota życia pozostawała dla nas nieuchwytna – mówi dr Yoshihide Hayashizaki. – Zdobyte przez nas dane będą podstawowym źródłem wiedzy dla twórców terapii medycyny regeneracyjnej i personalizowanej w przyszłości.

Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne