Jak to jest być kimś innym

System wirtualnej rzeczywistości pozwala zająć ciało innego człowieka. A nawet sterować jego kończynami - pisze Piotr Kościelniak.

Publikacja: 11.07.2014 09:22

Coś takiego można było dotąd obejrzeć tylko w filmach. Po założeniu specjalnego kasku albo okularów do wirtualnej rzeczywistości człowiek sterował awatarem – poruszał jego ciałem, widział świat jego oczami.

Teraz to samo można zrobić, odwiedzając laboratorium Yifei Chaia w Imperial College London. Do „zabawy" potrzebne są dwie osoby. Jedna jest „dowódcą" i panuje nad ciałem drugiej osoby – awatara.

Za wrażenia wizualne odpowiada Oculus Rift – obraz w okularach zmienia się, gdy ruszamy głową. Kamery są przymocowane na głowie, na wysokości oczu drugiej osoby.

Sprytnie rozwiązano problem odwzorowania ruchów. „Dowódca" jest obserwowany przez kamery Kinect – dodawane do konsoli Microsoft Xbox. Każdy ruch ciała jest rejestrowany, a na tej podstawie komputer tworzy trójwymiarową rekonstrukcję człowieka. Na ciele awatara naukowcy przyklejają zaś elektrody mogące wywoływać mimowolne skurcze mięśni. Komputer uruchamia je w takiej kolejności, aby wymusiły ułożenie ciała zarejestrowane przez kamery Kinect. W ten sposób, jeżeli kontroler podniesie rękę do twarzy, ten sam ruch – i to bez udziału woli – wykona żywy awatar.

Wrażenie przeniesienia się do ciała innej osoby jest piorunujące – relacjonują ochotnicy, którzy wypróbowali już system Chaia. Jeżeli spojrzymy w dół – okulary wyświetlą nam trójwymiarowy obraz „z oczu" innego człowieka. Jeżeli podniesiemy rękę – zobaczymy dłoń innego człowieka zbliżającą się do naszej twarzy.

W tej chwili system potrafi „obsłużyć" 34 mięśnie rąk i ramion, ale naukowcy chcą go jeszcze rozbudować. Inżynierowie czekają też na nowe wersje okularów Oculus Rift i czujników Kinect pracujących w wyższej rozdzielczości – informuje magazyn „New Scientist".

Do czego taki system „zdalnego sterowania człowiekiem" może się przydać? Oprócz udoskonalenia gier wideo, wykreowania doskonałej iluzji wirtualnego świata tego rodzaju doświadczenia mają pomóc w rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego