Odkryty właśnie gen nazwano STORR. Naukowcy poszukiwali go od dawna. Odgrywa on kluczową rolę w syntetyzowaniu alkaloidów – morfiny i kodeiny.
Morfina jest organicznym związkiem chemicznym, główną substancją psychoaktywną zawartą w opium. W stanie czystym morfina jest białym, krystalicznym, bezzapachowym proszkiem. Działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy. W medycynie stosowana jest jako opioidowy lek przeciwbólowy.
Z kolei kodeina, także wchodząca w skład opium, ma silny depresyjny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Jest pochodną morfiny, otrzymywaną z niej chemicznie, i wykazuje podobne działanie – znosi odczuwanie bólu. Obie te substancje, podobnie jak heroina czy metadon, od wieków są stosowane jako środki przeciwbólowe.
Odkrycia dokonał zespół z Uniwersytetu w York przy współpracy brytyjskiego laboratorium GlaxoSmithKline. Zespołem kierował prof. Ian Graham. Wiadomość o tym zamieszcza prestiżowe amerykańskie pismo „Science".
– Odkrycie genu STORR daje nam do ręki nowe narzędzie do szybszego i łatwiejszego selekcjonowania odmian maku stosowanych w przemysłowej produkcji leków. Być może otwiera drogę do wytwarzania tych substancji bez wykorzystania maku. Uprawa tej rośliny wiąże się bowiem z możliwością nielegalnej produkcji opium – wyjaśnia Tim Bowser z laboratorium GlaxoSmithKline.