Konieczność dodania tzw. sekundy przestępnej wynika z nieregularności ruchu obrotowego Ziemi oraz z niedokładności wyznaczania długości doby słonecznej. Zrobiono to w połowie ubiegłego wieku. Od tego czasu technika pomiarów poszła naprzód. A sama Ziemia obraca się nieco wolniej.
Dodatkowa sekunda musi zostać dodana w tym samym momencie na całym świecie. Ponieważ jest dodawana w ostatniej minucie dnia według czasu UTC, w Polsce odbędzie się to 1 lipca o godzinie 1.59. Zegary — przynajmniej te, które da się przeprogramować (np. internetowe) — po 23.59.59 pokażą 23.59.60, a nie 00.00.00 jak zwykle. Ostatni raz taki manewr był konieczny w czerwcu 2012 roku.
Konieczność nietypowych manipulacji dodatkową sekundą może oznaczać problemy dla instytucji i systemów komputerowych opierających się na precyzyjnym wyliczaniu czasu. — Przestępne sekundy są ogłaszane z zaledwie sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. A to oznacza, że oprogramowanie i komputery nie mają gotowych algorytmów postępowania, muszą zostać przestawione ręcznie — mówi sieci BBC Peter Whibberley z brytyjskiego Narodowego Laboratorium Fizyki. — Ponieważ opieramy się na pomiarach ruchu obrotowego Ziemi, te nieprzewidywalne sekundy pojawiają się nieregularnie. Błąd we wprowadzaniu sekundy przestępnej może oznaczać na przykład utratę synchronizacji w sieciach komunikacyjnych i systemach bankowych.
Czy to oznacza, że specjaliści ostrzegają przed czymś w rodzaju słynnej „milenijnej pluskwy"? W 2012 roku 61 sekunda sprawiła niewielkie problemy — kilka serwisów internetowych, m.in. Reddit, Forsquare czy LinkedIn przestało na krótko działać. Aby tego uniknąć poważniejsze instytucje — na przykład amerykańska giełda NASDAQ — po prostu wstrzymają handel o 19.48 i zamkną się o 19.55.
Inną metodą uniknięcia kłopotów z dodatkową sekundę jest jej rozłożenie na raty. Tak zrobi na przykład Google — 61 sekunda podzielona na milisekundy będzie dodawana w częściach przez cały dzień, aby synchronizacja przebiegała płynnie. To sposób wykorzystywany od lat w sieciach komputerowych do synchronizacji czasu w komputerach.