Pracownicy ze wschodu boją się dyscyplinarek

Część nauczycielek z Ukrainy, które są w Polsce, formalnie wciąż ma zatrudnienie w ojczyźnie i dostaje z tego tytułu dwie trzecie pensji w trybie przestoju. Pracodawca może je w każdej chwili wezwać do pracy.

Publikacja: 17.03.2022 16:46

Pracownicy ze wschodu boją się dyscyplinarek

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

W związku z wprowadzonym w Ukrainie stanem wojennym pracodawcy mogą stosować tryb przestoju. 


– Praca w tym trybie wymaga, by pracownicy dostawali dwie trzecie wynagrodzenia – wyjaśnia Iryna Myzyna, ukraińska adwokatka.


Przyjeżdżające do Polski kobiety zatrudnione w Ukrainie zastanawiają się, czy mogą u nas podjąć pracę, nie tracąc jej w ojczyźnie. Nie wiedzą, czy nie stracą prawa do wynagrodzenia.

Czytaj więcej

Kijów wygrał w Hadze

– Jeżeli stosunek pracy między ukraińskim pracodawcą a pracownikiem, który wyjechał do Polski nadal istnieje, to nawet jeżeli ten pracownik zatrudni się w Polsce, nadal będzie dostawać wynagrodzenie za pracę w przestoju – uspokaja mec. Myzyna.


Ani przepisy ukraińskiego, ani polskiego kodeksu pracy nie zakazują pracownikowi pracy na mocy dwóch umów. Nie musi też informować o tym pracodawców. Może jednak obawiać się zwolnienia.

– Pracodawca ukraiński może zwolnić pracownika w trybie zwykłym i podczas przestoju, i po jego zniesieniu. Jeśli wtedy pracownik nie stawi się w pracy, może zostać zwolniony dyscyplinarnie. Koniec przestoju pracodawca może zarządzić w każdej chwili, w zależności, czy nadal obowiązuje stan wojenny, czy nie – zaznacza ekspertka.

Zatrudniony w ukraińskim przedsiębiorstwie w okresie przestoju, i zarazem w Polsce nie ma obowiązku rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą w Ukrainie, ani brać urlopu bezpłatnego.


Do urlopu bezpłatnego stosuje się art. 84 ukraińskiego kodeksu pracy i art. 25 i 26 ukraińskiej ustawy o urlopach. Mówią, że na żądanie pracownika może mu zostać udzielony urlop bezpłatny. Jego długość zależy od tego, do jakiej kategorii należy pracownik i od deklarowanego celu, na jaki brany jest urlop. Np. osobom niepełnosprawnym urlop bezpłatny może zostać udzielony maksymalnie na 60 dni kalendarzowych w roku. Na cele zawarcia związku małżeńskiego udziela się go na 10 dni. Do 15 dni może trwać urlop udzielony na mocy porozumienia stron na uregulowanie spraw rodzinnych.

– To dość krótkotrwałe rozwiązanie. Poza tym udzielenie urlopu bezpłatnego przez pracodawcę ukraińskiego wiąże się z wyrażeniem przez niego zgody oraz uzasadnieniem przez pracownika, w jakim celu o niego prosi – tłumaczy mecenas Myzyna.


Dlatego najlepiej znaleźć w Polsce nową pracę i czekać na rozwój wydarzeń.

W związku z wprowadzonym w Ukrainie stanem wojennym pracodawcy mogą stosować tryb przestoju. 


– Praca w tym trybie wymaga, by pracownicy dostawali dwie trzecie wynagrodzenia – wyjaśnia Iryna Myzyna, ukraińska adwokatka.


Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego