- urlopu wychowawczego.
[srodtytul]W SAMORZĄDACH[/srodtytul]
Organy prowadzące placówki samorządowe same uchwalają w regulaminie wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego, warunkując jego wysokość stanem rodzinnym nauczyciela i miejscowością zatrudnienia.
Popełniają przy tej okazji najwięcej błędów. Dzieje się tak, bo wzorują się na rozporządzeniu z 16 maja 2001 r., które jest powszechnie krytykowane jako wykraczające poza ramy delegacji.
[ramka][b]Przykład [/b]
Pani Jadwiga, nauczycielka, podjęła pracę w szkole na wsi. Razem z nią przenieśli się do tej miejscowości jej mąż, też nauczyciel, i siedmioletni syn. Obydwoje nauczyciele zwrócili się do dyrektora szkoły o wypłatę dwóch dodatków mieszkaniowych.
Dostali tylko jeden, bo tak przewiduje obowiązujący w gminie regulamin dodatków mieszkaniowych dla nauczycieli. Takie postanowienie regulaminu jest nieprawidłowe. KN gwarantuje dodatek mieszkaniowy każdemu nauczycielowi z kwalifikacjami do zajmowania tego stanowiska, który zaczął pracę na wsi lub w mieście do pięciu tysięcy mieszkańców.
Nie daje podstaw do odbierania komukolwiek prawa do dodatku, nawet jeśli okazuje się, że rodzina ma otrzymać dwa dodatki. Pozbawienie kogoś prawa do jakiegoś świadczenia ze stosunku pracy musi ściśle wynikać z ustawy.[/ramka]
Inne błędne postanowienia regulaminów dodatków mieszkaniowych nauczycieli ze szkół samorządowych:
- Dodatek przysługuje w ramach środków gminy – nieprawidłowe, gdyż dodatek ten jest obligatoryjnym świadczeniem ze stosunku pracy (np. [b]wyrok NSA w Lublinie z 11 grudnia 2001 r., II SA/Lu 923/01).[/b]
- Dodatek nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne – [b]SN uchwalił 26 kwietnia 2006 r. (III UZP 1/06),[/b] że jednak wchodzi do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
[srodtytul]Dodatek wiejski i działka ziemi[/srodtytul]
Nauczycielowi z kwalifikacjami do zajmowania tego stanowiska, który jest zatrudniony co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru zajęć na terenie wsi lub w mieście do pięciu tysięcy mieszkańców, przysługuje jeszcze inny dodatek, wiejski (art. 54 ust. 4 KN w zw. z art. 91b KN).
Wynosi 10 proc. pensji zasadniczej, a organ prowadzący szkołę ma prawo go podwyższyć nauczycielowi pracującemu na terenie wiejskim z deficytem kadr.
Przysługuje, nawet jeśli nauczyciel dostał w przydziale lokal od szkoły i jednocześnie pobiera nauczycielski dodatek mieszkaniowy czy dodatek mieszkaniowy na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=161978]ustawy o dodatku mieszkaniowym[/link].
Dodatek ten należy się z mocy KN, brakuje delegacji do jego ustalania w regulaminie.
Organowi prowadzącemu nie wolno uzależnić wypłaty tego dodatku od własnych możliwości finansowych. Jest on bowiem obligatoryjnym świadczeniem ze stosunku pracy [b](wyrok NSA w Lublinie z 11 grudnia 2002 r., II SA/Lu 923/01). [/b]
Opisane reguły obejmują wszystkich nauczycieli zatrudnionych w placówkach podlegających pod administrację rządową i samorządową.
Nauczyciel zatrudniony co najmniej na pół etatu na wsi ma prawo do osobistego użytkowania swojego i rodziny gruntu nie większego od 0,25 ha (art. 56 KN w zw. z art. 91b KN).
Nie ma przy tym znaczenia miejsce zamieszkania, decyduje fakt podjęcia pracy w szkole na wsi. Realizację tego uprawnienia zapewnia dyrektor palcówki, a gdy ziemia przynależna do szkoły nie wystarcza, to organ prowadzący.
Prawo do użytkowania działki nauczyciel zachowuje również po przejściu na emeryturę, rentę albo na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
[srodtytul]Zasiłek na zagospodarowanie[/srodtytul]
Ma do niego prawo jednorazowo osoba z co najmniej połową pensum, która uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od podjęcia pierwszej pracy zawodowej w szkole. Chodzi o pierwszą pracę w szkole w charakterze nauczyciela.
Wynika tak z [b]uchwały SN z 20 grudnia 1983 r. (PZP 41/83). [/b]
Do tej pierwszej pracy zawodowej w szkole nie wliczamy jednak zatrudnienia w trakcie studiów bądź nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli. Warunkiem jest, by zainteresowany miał kwalifikacje do stanowiska nauczyciela i złożył w tej sprawie wniosek.
Wniosek składa w szkole będącej jego podstawowym miejscem pracy w ciągu roku, poczynając od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. Gdy nie zdąży w tym terminie, przywilej przepada.
Zasiłek na zagospodarowanie wynosi dwumiesięczne wynagrodzenie zasadnicze, jakie nauczyciel otrzymuje [b](uchwała SN z 21 września 1995 r., I PZP 24/95)[/b].
Nauczyciel musi go jednak zwrócić, jeżeli nie przepracuje w szkole trzech lat od uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. W tym czasie nie musi pracować w tej samej szkole, może zmieniać placówki.
W szczególnie uzasadnionych sytuacjach organ prowadzący może go zwolnić z obowiązku oddania zasiłku.
[b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/galeria/412946,2,416206.html]przykład regulaminu dodatków mieszkaniowych nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę [/link][/b]
[b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/galeria/412946,3,416206.html]przykład wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego[/link][/b]