Skutki likwidacji zakładu pracy w budżetówce

Zwykle decyzja o zamknięciu zakładu pociąga za sobą zwolnienie całej załogi. W sferze budżetowej taki skutek nie występuje jednak w każdym przypadku. A to za sprawą przepisów szczególnych

Publikacja: 22.03.2011 03:40

Skutki likwidacji zakładu pracy w budżetówce

Foto: Rzeczpospolita

Likwidacja pracodawcy z sektora biznesowego to zwykle dla osób, jakie są u niego na etatach, kres zatrudnienia. Zgodnie z art. 41

1

kodeksu pracy

nie obowiązuje wówczas szczególna ochrona przed zwolnieniem z pracy określona w kodeksie pracy  i w odrębnych przepisach. Już od chwili zarządzenia likwidacji otwiera się przed prywatnym szefem furtka do zwolnienia z pracy każdego pracownika

(wyrok Sądu Najwyższego z 25 września 2008, II PK 44/08).

Większe firmy...

Nie od razu jednak wszystkim daje wypowiedzenia tym uzasadnione. Tryb postępowania zależy od tego, z ilu osób składa się załoga.

Zakład zatrudniający przynajmniej 20 osób po podjęciu decyzji o likwidacji pracodawcy wdraża najczęściej procedurę zwolnień grupowych. Zamiar zbiorowych redukcji musi więc skonsultować z zakładowymi organizacjami związkowymi, poinformować je o tym i spróbować z nimi dojść porozumienia, a gdy się nie da, samemu sporządzić regulamin zwolnień grupowych.

Stanowią tak art. 2 i 3 ustawy z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych). Oprócz tego ma obowiązek zawiadomić powiatowego inspektora pracy o ustaleniach w sprawie redukcji.

Wypowiedzenia z powodu likwidacji wolno składać po przekazaniu zawiadomienia inspektorowi pracy, a gdy nie jest ono wymagane, po spisaniu porozumienia ze związkiem bądź samodzielnym wydaniu regulaminu. Pierwsze rozwiązanie stosunku pracy w wyniku takich wypowiedzeń może z kolei nastąpić po 30 dniach od przekazania zawiadomienia inspektorowi  bądź po zawarciu porozumienia lub wydaniu regulaminu.

Wręczając wymówienia w ramach redukcji grupowych, nie musimy ich konsultować. Wyjątkowo tylko uzgadniamy z zakładową organizacją związkową termin rozwiązania stosunku pracy z kobietą ciężarną lub przebywającą na urlopie macierzyńskim oraz z ojcem wychowującym dziecko podczas urlopu macierzyńskiego (art. 7 ustawy o zwolnieniach grupowych, art. 177 § 4 i 5 k.p.).

W ramach zbiorowych redukcji z powodu likwidacji pracodawcy każda strona ma prawo złożyć dwutygodniowe wypowiedzenie okresowej umowy o pracę albo na czas wykonania określonej pracy. Wynika tak z art. 5 ust. 7 ustawy o zwolnieniach grupowych. Dotyczy to również krótkich umów o pracę na czas określony, w tym na zastępstwo, opiewających na krócej niż sześć miesięcy i nieprzewidujących ich wcześniejszego rozwiązania.

…i mniejsze

Angażując mniej niż 20 pracowników, pierwsze wymówienia umotywowane likwidacją pracodawcy mamy prawo wręczyć tuż po zarządzeniu likwidacji. Nie stosujemy konsultacji związkowej ani, co oczywiste, wzmożonych gwarancji zatrudnienia.

Znaczy to, że w tych okolicznościach wymówienie możemy wręczyć każdemu pracownikowi, choćby pozostającemu w wieku przedemerytalnym czy na urlopie bezpłatnym.

Datę rozstania z podwładną brzemienną czy będącą na urlopie macierzyńskim albo z ojcem wychowującym dziecko podczas urlopu wychowawczego ustalamy ze związkiem. Każdą umowę okresową albo na czas wykonania określonej pracy wolno również zerwać za dwutygodniowym wymówieniem.

A jak jest u pracodawców ze sfery publicznej? Co się dzieje z pracownikami, gdy oni mają zniknąć z rynku?

Odpowiedż znajdziesz w artykułach:

 

 

 

 

 

 

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem