Jeśli wyliczona kwota nowej emerytury – wraz z ewentualnym zwiększeniem przysługującym za okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników oraz z okresową emeryturą kapitałową wypłacaną ze środków zgromadzonych w OFE (jeśli takie świadczenie zostało ustalone) – jest niższa od kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2011 r. – 728,18 zł), może podlegać podwyższeniu do tej gwarantowanej kwoty.
Podwyższenie przysługuje jednak tylko tym osobom, które udowodniły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Podstawa zbyt niska
Ustalając staż ubezpieczeniowy wymagany do zastosowania podwyższenia, ZUS przyjmuje okresy nieskładkowe w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Ponadto przy obliczaniu okresów składkowych uwzględnia także:
Są jednak i dalsze obostrzenia. Otóż przy ustalaniu wymaganego do podwyższenia emerytury stażu ubezpieczeniowego niektóre okresy składkowe przebyte po 31 grudnia 1998 r. uwzględniane są jedynie w określonej części.
Dotyczy to tych miesięcy, w których składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zostały opłacone od podstawy wymiaru niższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Takie okresy uwzględniane są w części odpowiadającej proporcji do najniższego wynagrodzenia. Ale i od tej zasady są wyjątki. Możliwość zaliczenia okresów jedynie w określonej części w kilku przypadkach nie obowiązuje.