W przyszłym tygodniu zmienią się zasady przeprowadzania eksmisji. 16 listopada wchodzi bowiem w życie nowelizacja z 31 sierpnia 2011 r. (DzU nr 224, poz. 1342). Wprowadza ona zmiany do dwóch ustaw: o ochronie praw lokatorów oraz do kodeksu postępowania cywilnego.
Zmiana jest związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który wchodzi w życie dzień później. Uchyla on przepis zabraniający eksmisji na bruk (chodzi o art. 1046 § 4 kodeksu postępowania cywilnego). Nowelizacja wypełnia tę lukę.
Kto do noclegowni
Eksmitować można tylko osoby, względem których zapadł wyrok w tej sprawie (i jest on prawomocny). Zajmuje się tym tylko komornik. Tak jak do tej pory, eksmisję będzie przeprowadzał albo do lokalu socjalnego, albo pomieszczenia tymczasowego. Nowością jest to, że w czterech przypadkach będzie można eksmitować także do noclegowni lub do schroniska. Chodzi o osoby, które dostały wyrok eksmisyjny za znęcanie się nad rodziną. Podobnie będzie z osobami, które rażąco lub uporczywie wykraczają przeciwko zasadom współżycia społecznego oraz porządkowi domowemu – np. organizują głośne libacje alkoholowe, a ich goście demolują budynek i napastują pozostałych lokatorów.
Do noclegowni lub schroniska trafi także osoba, która samowolnie zajęła pusty lokal i nie ma do niego tytułu prawnego. Podobnie się stanie z lokatorem, który miał wynajęte mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego (zawartej w trybie rozdziału 2a ustawy o ochronie praw lokatorów).
Uwaga! W przypadku eksmisji do noclegowni lub schroniska nie będzie okresu ochronnego, który obowiązuje od 1 listopada do 31 marca. W ciągu tych pięciu miesięcy obowiązuje zakaz wykonywania wyroków eksmisyjnych (art. 16 ustawy o ochronie praw lokatorów).