Od 1 października 2011 r. rodzice mogą zatrudniać do opieki nad dziećmi, które ukończyły 20. tydzień życia, nianie na podstawie umowy uaktywniającej. Opieka nad dzieckiem może trwać do ukończenia roku szkolnego, w którym to dziecko ukończy trzeci rok życia. Na rok dłużej można podpisać umowę o sprawowanie pieczy nad dzieckiem, wobec którego niemożliwe lub utrudnione jest objęcie go wychowaniem przedszkolnym.
Opiekunka zatrudniona na podstawie takiej umowy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Dobrowolne jest natomiast ubezpieczenie chorobowe.
Kto nalicza, a kto płaci
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne niani ustala się na zasadach określonych dla zleceniobiorców. W praktyce jest to więc przychód uzyskany z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy uaktywniającej. Bazą do naliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne niani jest natomiast przychód pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne, ale tylko te finansowane ze środków osoby ubezpieczonej.
Cechą szczególną umowy uaktywniającej jest to, że większość składek na ubezpieczenia niani finansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Chodzi o daniny na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne od przychodu nie wyższego niż minimalne wynagrodzenie. W tym celu płatnik (jeden z rodziców) musi rozliczyć składki za opiekunkę w raporcie ZUS RCA z kodem 04 30 xx.
Gdy niania otrzymuje wyższą pensję niż płaca minimalna, to składki od nadwyżki ponad tę kwotę musi opłacać płatnik składek (rodzic) i opiekunka na zasadach określonych dla zleceniobiorców. Czyli składkę: