A to dlatego, że z założenia świadczenia funduszu są przeznaczone dla najbiedniejszych. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może jednocześnie obdarować całej załogi i wszystkich pracowników w stanie spoczynku. Ma prawo kupić wszystkim np. karnety na basen lub bilety do teatru. W takim przypadku mniej zamożni powinni też mniej dopłacić do otrzymanych świadczeń.
[b]Ale zanim osoba uprawniona do pomocy socjalnej skorzysta z niej, zostanie sprawdzony jej dochód. [/b]W każdej firmie taką sytuację powinien określać zakładowy regulamin funduszu. Jednocześnie informacja o zarobkach w danym zakładzie czy o wysokości świadczenia tylko częściowo ukazuje sytuację danej osoby. Pod uwagę bierze się także pieniądze, jakie otrzymują jej najbliżsi prowadzący z nią gospodarstwo domowe.
Przepisy nie regulują jednak formy pozyskiwania od uprawnionych informacji o ich sytuacji dochodowej. Wiele osób posługuje się oświadczeniem – zgodnie z art. 22[sup]1[/sup] § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link] – by udokumentować określone fakty.