Wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o zaciągnięciu wysokiego kredytu na remont budynku. Kilku właścicieli jest niezadowolonych z tej decyzji. Tego typu sporów może być więcej. Co wtedy? Tacy właściciele mogą wystąpić do sądu.
Jako przyczynę swojej skargi mają prawo podać: naruszenie zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną i niezgodność z przepisami albo to, że uchwała w inny sposób narusza ich interesy (art. 25 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link]).
Pozew w dwóch egzemplarzach składa się do sądu rejonowego (właściwego ze względu na położenie nieruchomości) przeciwko wspólnocie mieszkaniowej. [b]Uwaga! Wnieść go należy w ciągu sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lub powiadomienia skarżącego właściciela mieszkania o uchwale podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.[/b]
Trzeba pamiętać, że złożenie pozwu nie wstrzymuje automatycznie wykonania zaskarżonej uchwały, chyba że właściciel złoży wniosek o wstrzymanie jej wykonania do czasu zakończenia sprawy, a sąd się do tego wniosku przychyli. Taką sprawę sąd rozpatruje w trybie procesowym, a stronami są: właściciel, który wniósł pozew, oraz wspólnota.
Przed sądem dużą wspólnotę reprezentuje zarząd.