Braki w oznakowaniu żywności, niezgodność informacji na etykiecie z zawartością opakowania czy też sprzedaż artykułów przeterminowanych mogą drogo kosztować ich producentów i sprzedawców.
Źródłem informacji o takich przypadkach dla inspekcji sanitarnej czy nawet prokuratorów są często dociekliwi konsumenci zwracający uwagę na oznakowanie produktów. Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez artykuł spożywczy ponosi podmiot działający na rynku spożywczym na zasadach określonych w przepisach kodeksu cywilnego dotyczących odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BD475B8322FF9A564D075C518E41FC6E?id=183399]Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia [/link]wprowadza dość ostre sankcje za naruszanie interesów konsumentów przez nieuczciwych producentów. I tak np. ten, kto produkuje lub wprowadza do obrotu środek spożywczy zepsuty lub zafałszowany, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo nawet pozbawienia wolności do roku.
Sankcją za używanie do produkcji lub wprowadzanie do obrotu środka spożywczego po upływie terminu jego przydatności lub daty minimalnej trwałości jest kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Przepisy ustawy pozwalają też wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu nałożyć karę pieniężną na podmiot, który nie przestrzega wymagań dotyczących znakowania środków spożywczych.