Odwołanie od decyzji w sprawie emerytury trzeba skierować do oddziału ZUS, który ją wydał. Jeśli zostanie złożone bezpośrednio do sądu, wydłuży to tylko procedurę. Sąd bowiem prześle je do ZUS z żądaniem ustosunkowania się do jego treści.
Takie pismo (w dwóch egzemplarzach) musi zawierać informację, do jakiego sądu jest kierowane, imię i nazwisko odwołującego się wraz z jego adresem zamieszkania. W odwołaniu trzeba wskazać numer decyzji. Trzeba także napisać w kilku zdaniach, wraz z uzasadnieniem, dlaczego decyzja jest niewłaściwa. Odwołanie musi też zawierać odręczny podpis osoby, która nie zgadza się z rozstrzygnięciem ZUS.
[b]Uwaga!
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 11 września 2007 r. (sygn. akt P 11/07) uznał, że osoby walczące przed sądem o prawo do świadczenia mają prawo do ustawowych odsetek za zwłokę w wypłacie świadczenia od daty wydania niekorzystnej dla ubezpieczonego decyzji. Otrzymają je, pod warunkiem jednak, że ZUS ponosi winę za wydanie niekorzystnej decyzji, a sąd, do którego trafiła sprawa, potwierdzi obowiązek wypłaty odsetek. Trzeba się więc o nie upomnieć już na początku postępowania.[/b]
[srodtytul]Zmiana decyzji[/srodtytul]