[i][b]W małej wspólnocie mieszkaniowej - 7 właścicieli - jeden z właścicieli chciałby się odłączyć z c.o. Czy może to zrobić? Wcześniej Zarząd Wspólnoty odmówił. Czy w tym przypadku ma zastosowanie art. 201 k.c., czy też art. 199 k.c.?[/b][/i]

[i]- M.D.[/i]

Odpowiedź na pytania czytelnika znajduje się w tekście [link=http://www.rp.pl/artykul/96869.html]"Własne ogrzewanie tylko za zgodą wspólnoty"[/link], który publikujemy w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/8.html]Nieruchomości[/link]. Artykuł odnosi się do przepisów ustawy o własności lokali (a więc stosowanych w przypadku dużych wspólnot, powyżej 7 lokali), lecz podane w nim stanowiska SN dotyczą również małej wspólnoty.

Jeśli chodzi o przepis k.c., który powinien być stosowany przy podejmowaniu decyzji dotyczącej odłączenia, to właściwy będzie raczej przepis art. 199. W [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksie cywilnym[/link] nie ma wprawdzie definicji czynności zwykłego zarządu ani czynności przekraczających zwykły zarząd, lecz wydaje się, że decyzja w sprawie odłączenia się od sieci c.o., jako wykraczająca poza bieżącą eksploatację i utrzymanie nieruchomości, jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd. Z tego powodu powinna być podjęta jednomyślnie przez wszystkich współwłaścicieli tak, jak przewiduje art. 199 kc.