Sytuacja na Wiśle i Odrze pomału się stabilizuje. Wkrótce więc będzie można rozpocząć odbudowę i remonty zalanych domów, budynków gospodarczych oraz innych obiektów budowlanych.
Nie obejdzie się wtedy bez załatwiania formalności. Dlatego ustawodawca przewidział dla tego typu przypadków specjalne uregulowania, które mają przyspieszyć procedury administracyjne obowiązujące w tego typu przypadkach. Chodzi o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162285]ustawę z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu[/link], dalej jako ustawy (DzU z 2001 r. nr 84, poz. 906). Nie wszyscy poszkodowani jednak mogą z jej dobrodziejstwa skorzystać. Szanse na to mają tylko ci mieszkający w gminie lub miejscowości wymienionej w specjalnym rozporządzeniu wydanym przez premiera na podstawie informacji uzyskanych od wojewodów.
Na razie jeszcze nie zostało ono wydane. Należy się jednak spodziewać go w najbliższym czasie. Gdy już takie rozporządzenie wejdzie w życie, mieszkańcy gmin znajdujących się na liście przez 12 miesięcy będą mogli skorzystać z trybu przewidzianego w ustawie. Potem stracą tę możliwość.
Ustawa bardzo ułatwia naprawianie szkód. Nie trzeba zgłaszać remontu budynków, w tym mieszkalnych, które mają kubaturę mniejszą niż 1000 m sześc. i nie są wyższe niż 12 m. Pod warunkiem oczywiście, że zaplanowane prace będą remontem w rozumieniu prawa budowlanego, czyli odtworzeniem stanu pierwotnego. Wyjątkiem są budynki wpisane do rejestru zabytków. W ich wypadku nie uniknie się pozwoleń na budowę. Podobne zasady będą obowiązywać dla remontów: obiektów liniowych (z wyjątkiem linii kolejowych), budowli regulacyjnych na wodach oraz urządzeń wodnych, innych obiektów wymienionych przez art. 29 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F6E45C18BDB4D18A12CD0D1F327D72AF?id=183262]prawa budowlanego[/link].
Ustawa przewiduje także prostsze zasady odbudowy zniszczonych doszczętnie domów. Nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę, wystarczy zgłosić zamiar odbudowy staroście (prezydentowi miasta na prawach powiatu). Jeśli po upływie siedmiu dni nie będzie sprzeciwu, można przystąpić do odbudowy.