Wiele samorządów zwróciło się z prośbą o interpretację w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury (od piątku jest to Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej).
Chodzi konkretnie o art. 77 ust. 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dotyczy on wprowadzania podwyżek opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Jeżeli ustalona w wyniku aktualizacji opłata przewyższy co najmniej dwukrotnie wysokość opłaty dotychczas wnoszonej, to użytkownik wieczysty będzie musiał wnieść opłatę roczną w pełnej wysokości dopiero w trzecim roku od aktualizacji. Przepis ten obowiązuje od niedawna, tj. od 9 października. Gminy będą więc musiały go zastosować po raz pierwszy do podwyżek wprowadzanych od Nowego Roku.
Na trzy raty gminy muszą rozbić zbyt wysokie podwyżki rocznych opłat za użytkowanie
Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Infrastruktury w pierwszym roku po wprowadzeniu podwyżki użytkownik wieczysty zobowiązany jest wpłacić jedynie kwotę odpowiadającą dwukrotności opłaty dotychczas wnoszonej (tj. opłaty rocznej wnoszonej przed aktualizacją).
Pozostała do zapłaty kwota nowej opłaty rocznej (tzn. nadwyżka) powinna zostać rozłożona na dwie równe części, które powiększą w kolejnych dwóch latach kwotę wnoszonej opłaty, ale w taki sposób, aby już w trzecim roku użytkownik wniósł opłatę roczną w pełnej wysokości wynikającej z aktualizacji.