Sztuczna inteligencja kontra Drake. AI "sfałszowała" śpiew artysty

Universal Music Group, światowy lider na rynku fonograficznym, zażądał usunięcia z platform piosenki „heart on my sleeve” falsyfikującej głos Drake’a i The Weeknd.

Publikacja: 24.04.2023 14:18

Drake w czasie jednego z występów

Drake w czasie jednego z występów

Foto: PAP/EPA

O możliwościach Artificial Intelligence, czyli sztucznej inteligencji, w kreowaniu nowych nagrań falsyfikujących największe gwiazdy, rozmawiają w show-biznesie wszyscy. Przełom nastąpił, gdy do sieci trafiła wytworzona przez AI kompozycja z udziałem artystów, którzy są królami streamingu i mogą się pochwalić miliardami odtworzeń piosenek ze swoich katalogów.

Początkowo „heart on my sleeve” było kolportowane w sieci na forach fanów, którzy chcieli pewnie poznać zasady działania nowego mechanizmu, zorientować się czy jego produkcje są wiarygodne. Sprawa zaczęła jednak nabierać tak niepokojący obrót, że zareagował wydawca Drake’a oraz on sam.

Czytaj więcej

2022 rok z muzyce. Pop walczy z rapem w sieci

Powód był poważny: falsyfikat głosu miał już ponad 230 tys. odtworzeń na YouTube i ponad 600 tys. odtworzeń na Spotify. Wtedy Universal zażądał zdecydowanych działań, które potraktował również jako rodzaj deklaracji w opowiedzeniu się po stronie oryginalnej muzyki z legalnych źródeł przeciwko piractwu nowego typu. „Nasuwa się pytanie, po której stronie chcą być wszyscy uczestnicy ekosystemu muzycznego: po stronie artystów, fanów i ludzkiej twórczej ekspresji, czy też po stronie podróbek, oszustw i odmawiania artystom należnego odszkodowania” - głosi oświadczenie wydawcy artysty.

Odzew był natychmiastowy i zdecydowany: Spotify, SoundCloud, YouTube Apple Music, Deezer i TIDAL, usunęły utwór.

Rzecz w tym, że jest bardziej nieokiełznana cyberprzestrzeń, czyli TikTok, gdzie piosenka została zaprezentowana, zaś liczba odtworzeń tam przekroczyła 15 milionów.

@smokinaftereat Ghostwriter’s - “Heart To Sleeve” song, which used AI-generated vocal clones of Drake and The Weeknd, has been removed from several streaming platforms😱🫣. | #smokinaftereat ♬ Rich Flex - Drake & 21 Savage

Tworzenie nowych kompozycji z podrobionymi głosami to nie jedyny problem. Są one wklejane do oryginalnych nagrań innych artystów. W hicie Ice Spice „Munch (Feelin’ U)” również można było usłyszeć sfałszowany głos Drake'a, który stwierdził na Instagramie, że to kropla, która przelała czarę goryczy.

Warto zwrócić uwagę, że podróbki kluczowych zespołów gitarowych są tak niskiej jakości, że na razie Beatlesi i The Rolling Stones oraz ich następcy mogą spać spokojnie.

Muzyka popularna
Prawnicy zespołu Rammstein odrzucają oskarżenia i grożą pozwami
Muzyka popularna
Kim Nowak powraca po 11 latach z nowym singlem i płytą
Muzyka popularna
Hronowski o protestach ws. Mystic Festival: To nasze święto, nasze Boże Ciało
Muzyka popularna
Tomasz "Lipa" Lipnicki: To, co robi PiS, przypomina mi o latach 80-tych
Muzyka popularna
Nirwana Foo Fighters