Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen

Globalny rynek odzieży używanej to najszybciej rozwijający się sektor branży odzieżowej. Co skłania ludzi do kupowania ubrań z drugiej ręki? Nie chodzi tylko o niższe ceny ubrań czy akcesoriów.

Publikacja: 03.04.2024 04:23

Z badania zleconego przez Vinted wynika, że aż dwie trzecie respondentów w Polsce rzeczy z drugiej r

Z badania zleconego przez Vinted wynika, że aż dwie trzecie respondentów w Polsce rzeczy z drugiej ręki kupuje co najmniej tak często jak nowe.

Foto: Sarah Brown Unsplash

Globalny rynek ubrań z drugiej ręki rozwija się w zawrotnym tempie. Dlaczego ludzie coraz chętniej kupują używane ubrania? Powodem są nie tylko niższe ceny, ale również kilka innych kwestii. Przybywa też klientów i klientek, którzy chcą pozbyć się swoi starych ubrań w bardziej zrównoważony sposób — dlatego odsprzedają je.

Rynek ubrań z drugiej ręki za 10 lat zdominuje branżę odzieżową

Liczby mówią same za siebie — ludzie na całym świecie coraz częściej kupują ubrania z drugiej ręki, także Polki i Polacy. Potwierdzają to zarówno globalne, jaki krajowe dane.

Tych ostatnich dostarczyła niedawno popularna w Polsce platforma sprzedaży online Vinted. Na jej zlecenie w listopadzie 2023 roku agencja badawcza Stem Mark przeprowadziła badanie na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków w wieku od 18 do 50 lat.

Z ankiet wynikło, że aż dwie trzecie respondentów przyznało, że rzeczy z drugiej ręki kupują oni co najmniej tak często jak nowe. Bardziej skłonni do takich zakupów są mieszkańcy dużych miast.

Z kolei globalnych danych na temat dynamicznego wzrostu rynku ubrań używanych dostarczają w swoim najnowszym raporcie analitycy z innej platformy, ThredUp. Okazuje się, że w 2023 roku aż 52 procent respondentów kupiło używaną część garderoby lub akcesorium, a dwie na pięć rzeczy kupionych w ubiegłym roku pochodziło z drugiej ręki. Eksperci z ThredUp obliczyli też, że respondenci wydali połowę swojego budżetu na ubrania używane.

Te dane składają się na bardzo szybkie tempo wzrostu tego rynku. Zdaniem analityków było ono aż 15 razy szybsze niż tempo rozwoju całej branży odzieżowej. Szacuje się też, że do 2028 roku wartość sektora ubrań używanych podwoi się i sektor ten zaliczy wzrost sześciokrotnie szybszy niż cały przemysł odzieżowy.

W dziesięcioletniej perspektywie eksperci z ThredUp wróżą rynkowi odzieży używanej ponaddwukrotny wzrost udziału w całej branży odzieżowej, co w rezultacie przyniesie mu dominację nad pozostałymi kanałami sprzedaży ubrań. Autorzy raportu podkreślają jednocześnie, że do roku 2025 największy udział w rynku odzieży z drugiej ręki będzie miała sprzedaż internetowa.

Dlaczego kupujemy używane ubrania? Chodzi nie tylko o cenę

Co skłania konsumentów do kupowania ubrań z drugiej ręki? Oczywiście przede wszystkim cena. Z badania dla Vinted wynika, że już 40 procent ankietowanych jest zdania, że kupując używane rzeczy, udaje im się zaoszczędzić średnio 125 złotych miesięcznie.

Jeszcze bardziej sugestywne są dane, jakie zebrali analitycy z ThredUp. Trzech na czterech ankietowanych przyznało, że kluczowa jest dla nich cena, z kolei 60 procent stwierdziło, że jeżeli nie widzą żadnej korzystnej okazji cenowej, w ogóle nie dokonują zakupu. Tyle samo badanych jest zdania, że kupowanie z drugiej ręki to najlepszy sposób na zdobycie wysokiej jakości rzeczy w dobrej cenie.

Eksperci przypuszczają, że w 2024 roku konsumenci kupią średnio siedem procent mniej nowych ubrań niż w roku 2023. Ponad połowa respondentów (55 procent) stwierdziła, że jeżeli sytuacja ekonomiczna się nie poprawi, większość swojego budżetu na ubrania wydadzą w second handach.

Badanie ThredUp ujawniło kolejne motywacje skłaniające konsumentów do kupowania w tych sklepach. Respondenci są zdania, że oferują one ceny na każdą kieszeń, szerszy wybór ubrań, a jednocześnie rzeczy te są trwalsze i wyższej jakości w porównaniu z ubraniami ze sklepów pierwszego obiegu.

Rozwojowi rynku ubrań używanych sprzyjają również ci, którzy chcą pozbyć się swoich starych rzeczy w bardziej zrównoważony sposób. Z badania dla Vinted wynika, że Polacy najczęściej oddają je prezencie (42 procent) lub na rzecz organizacji charytatywnych (41 procent), jednak już 37 procent sprzedaje je za pośrednictwem platform handlowych.

Globalny rynek ubrań z drugiej ręki rozwija się w zawrotnym tempie. Dlaczego ludzie coraz chętniej kupują używane ubrania? Powodem są nie tylko niższe ceny, ale również kilka innych kwestii. Przybywa też klientów i klientek, którzy chcą pozbyć się swoi starych ubrań w bardziej zrównoważony sposób — dlatego odsprzedają je.

Rynek ubrań z drugiej ręki za 10 lat zdominuje branżę odzieżową

Pozostało 89% artykułu
Moda
Prezes czołowego domu mody ogłasza koniec „cichego luksusu”. Nadchodzi nowa era
Moda
Sukcesja w imperium Giorgio Armaniego. Projektant ujawnił, jakie będą losy firmy
Moda
Nadchodzi powolna śmierć trendów? Producenci ubrań mają problem z generacją Z
Moda
Król „cichego luksusu” kwitnie w czasach kryzysu. Doskonałe wyniki
Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?