Na przejęcie Sun przez Oracle’a jeszcze w lipcu zgodzili się akcjonariusze obu firm, a kilka dni temu fuzję zaakceptował amerykański Departament Sprawiedliwości. Do sfinalizowania transakcji, która oznacza powstanie nowego gracza wagi ciężkiej na rynku oprogramowania dla biznesu, potrzeba jeszcze zgody Komisji Europejskiej.
Zdaniem analityków Bruksela może mieć zastrzeżenia do umowy. Powodem mają być wątpliwości związane z prawami licencyjnymi do oprogramowania Java rozwijanego przez Sun. To technologia używana w wielu urządzeniach codziennego użytku, m.in. telefonach komórkowych, wykorzystywana także w projektowaniu stron WWW. Umowa obu firm zakłada całkowite przejęcie Javy przez Oracle’a.
[wyimek]6,99 mld dol. wynosiła wczoraj giełdowa wartość Sun Microsystems. Oracle zapłacił za firmę 7,4 mld dol.[/wyimek]
Wstępna opinia KE w sprawie fuzji jest spodziewana już w przyszłym tygodniu, 3 września.
Ogłoszona w kwietniu fuzja obu firm była zaskoczeniem dla branży informatycznej. Do kupna Sun przymierzał się bowiem koncern IBM. By ubiec konkurencję, Oracle’owi wystarczyło przebić cenę IBM o 10 centów na jednej akcji Sun. Ostateczna cena wyniosła 7,4 mld dol., przy rynkowej (kwietniowej, przed fuzją) kapitalizacji Sun rzędu 6,8 mld dol.