Reklama

Polkomtel: narodowa grupa telekomunikacyjna?

Jesienią możliwa pierwsza akwizycja Plusa – kupno Exatelu. Eksperci uważają, że planowane zakupy to czysty biznes, a nie zamówienie od polityków. Dzięki przejęciom wartość Polkomtelu wzrośnie do 17 mld zł

Publikacja: 14.08.2010 02:21

Jarosław Bauc, prezes zarządu Polkomtela

Jarosław Bauc, prezes zarządu Polkomtela

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Już jesienią zarząd Polkomtelu ma szanse zrealizować pierwszy z zapowiadanych planów rozwoju spółki poprzez akwizycje, kupując firmę Exatel od Polskiej Grupy Energetycznej. Później ruszy po Dialog. To tym bardziej możliwe że negocjacje będzie prowadzić ze swoimi udziałowcami – KGHM i PGE.

[srodtytul]Początek jesienią[/srodtytul]

Dialog znany jest przede wszystkim z usług telefonii stacjonarnej dla klientów indywidualnych, Exatel – ze świadczenia usług głosowych i transmisji danych dla przedsiębiorstw, w tym sektora bankowego.

Kupno obu firm może dać początek szerszej ekspansji Polkomtelu i – według naszych informacji – pozwoli osiągnąć cel, tj. utworzenie nowej narodowej grupy telekomunikacyjnej.

Kilka dni temu o strategii dla operatora mówił dziennikarzom jego szef Jarosław Bauc, ale według naszych rozmówców nie jest to jedynie jego autorski plan. Ma poparcie głównych udziałowców (PGE, KGHM i Orlen), a dla rynku nie jest tajemnicą, że szefowie Polkomtelu mają bardzo dobre relacje z kluczowymi doradcami premiera. Prezesi Orlenu i KGHM unikają kontekstu politycznego w opiniach o planach Polkomtelu, skupiając się na kwestiach biznesowych.

Reklama
Reklama

– Jeżeli z punktu widzenia biznesowego zakup Exatelu i Dialogu przez Polkomtel jest korzystny, to nie ma powodu blokować transakcji – tłumaczy były minister skarbu Jacek Socha. – Wiem, że niektórzy się obawiają, że mamy do czynienia z powrotem państwa do firm. Zawsze byłem zwolennikiem prywatyzacji. Ale jednocześnie nie można ograniczać ciekawego, opłacalnego projektu tylko dlatego, że chcą go zrealizować firmy z udziałem Skarbu Państwa.

Eksperci są zgodni, że tak dla PGE, jak i KGHM sprzedaż aktywów telekomunikacyjnych Polkomtelowi to dobre strategicznie posunięcie. – Nie ma obaw o transakcje, a gdy Polkomtel wzmocniony o nowe aktywa będzie miał większą wartość, to bez względu na sposób jego przyszłej sprzedaży, udziałowcy operatora tylko zyskają – mówi jeden z nich.

Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK, szacuje, że potencjalne korzyści, jakie można byłoby uzyskać w efekcie połączenia Plusa, Dialogu i Exatelu podniosłyby w dłuższym terminie wycenę Polkomtela o około 1 mld zł do 17 mld zł.

Jak dowiedziała się „Rz”, szefowie PGE liczą na sprzedaż Exatelu już w listopadzie. Nasi rozmówcy dodają, że Polkomtel dwa miesiące temu przeprowadził wstępny due dilligence spółki. Na początku września PGE ogłosić ma zaś zaproszenie do składania ofert. Z kolei zarząd KGHM oficjalnie już potwierdził, że Polkomtel i Netia to jedyni chętni na zakup Dialogu.

[srodtytul]Biznes czy polityka?[/srodtytul]

– Realizacja pomysłu, aby Polkomtel kupił Exatel czy Dialog, byłaby racjonalnym działaniem, a nie powrotem do koncepcji tzw. Krajowego Operatora Telekomunikacyjnego (operacja konsolidacji telekomunikacyjnych aktywów państwa w jednej spółce - pomysł lansowany jeszcze przez polityków PiS – red.) – mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PTK Centertel z grupy Telekomunikacji Polskiej.

Reklama
Reklama

Nie doszukuje się ona podłoża politycznego. KOT z definicji miał stanowić przeciwwagę dla Telekomunikacji Polskiej i być sposobem na obalenie jej monopolu.

– Zakup Exatelu to sposób na zakup sieci światłowodowej, a korzystne przejęcie Dialogu, który ma umowy ze wszystkimi operatorami, w tym z TP, to kwestia poszerzenia palety i jakości usług: sposób wejścia na rynek stacjonarnego dostępu do Internetu – uważa Piotrowska-Oliwa.

Już jesienią zarząd Polkomtelu ma szanse zrealizować pierwszy z zapowiadanych planów rozwoju spółki poprzez akwizycje, kupując firmę Exatel od Polskiej Grupy Energetycznej. Później ruszy po Dialog. To tym bardziej możliwe że negocjacje będzie prowadzić ze swoimi udziałowcami – KGHM i PGE.

[srodtytul]Początek jesienią[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Media
„Rzeczpospolita” i „The New York Times” razem w nowej ofercie subskrypcyjnej
Media
Prawnik dzieci Zygmunta Solorza o sporze o sukcesję: do ugody wystarczy dobra wola
Media
Magda Jethon: Radio Nowy Świat powstało z marzenia, a dziś to stabilna firma
Media
Donald Trump: Mamy nabywcę dla TikToka. Na sprzedaż musi zgodzić się Pekin
Media
Szefowa wyszukiwarek Google’a: AI stworzy wiele możliwości, ale trzeba być ostrożnym
Reklama
Reklama