Rosnie liczba cyfrowych stacji

400 nowych kanałów ruszyło w 2012 r., z czego 86 – w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Publikacja: 13.03.2013 00:23

Rosnie liczba cyfrowych stacji

Foto: Fotorzepa, Sławoir Mielnik Sławoir Mielnik

400 w całej Europie, a w samych krajach Unii Europejskiej – 369 stacji, ruszyło w ubiegłym roku w ramach ofert płatnych telewizji, TV cyfrowej i innych usług. 40 proc. z nich to kanały nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD) – wynika z najnowszego raportu MAVISE, przygotowanego dla Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego.

Polska w grupie spóźnialskich

Łącznie wszystkich kanałów telewizyjnych jest już w Europie ok. 11 tys. (a 8,27 tys. w samych tylko krajach UE). Aż 86 nowych, uruchomionych w 2012 roku, to stacje wchodzące w skład ofert naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z zaleceniami UE całkowicie wdrożyły ją do końca ubiegłego roku już 22 kraje wspólnoty. Rok wcześniej takich kanałów ruszyło 56, a w 2010 r. – 50.

Polska, która zakończy proces przechodzenia od nadawania analogowego do cyfrowego z małym opóźnieniem, bo w połowie tego roku, także ma już 19 takich kanałów. Pozostajemy w grupie spóźnialskich wraz z Bułgarią, Grecją, Węgrami i Macedonią. Wciąż w większej części kraju sygnał nadawany jest równolegle: analogowo i cyfrowo. Nie jesteśmy jednak na szarym końcu cyfrowego peletonu – jeszcze później niż my, analogowe nadawanie odłączą Serbia oraz Bośnia i Hercegowina (w przyszłym roku), a także Albania, Czarnogóra, Rumunia, Rosja i Turcja (2015 rok). Co ciekawe, polska oferta naziemnej telewizji cyfrowej, na razie w ogóle nie przewiduje wprowadzania stacji płatnych, podczas gdy większość kanałów nadawanych w Europie w ramach takich usług jest płatna (działają w 21 krajach Europy i w 17 UE). – Płatna oferta zapewnia urozmaicenie treści nadawanych w ramach naziemnej telewizji.  Choć w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech czy Hiszpanii znaczna część istniejących stacji naziemnych, to kanały niekodowane i darmowe – podaje MAVISE.

Słabo pod względem liczby kanałów

Na koniec ubiegłego roku na naszym kontynencie działało już 700 płatnych stacji naziemnej telewizji cyfrowej, wobec 514 darmowych. W tym roku MAVISE spodziewa się dalszego wzrostu kanałów w obu kategoriach. Tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie w tym roku spodziewany jest start kolejnego pakietu cyfrowego, w tym roku w ramach naziemnej telewizji cyfrowej ruszy 21 nowych stacji – podają eksperci.

Spora część już działających kanałów naziemnej telewizji cyfrowej (90) nadaje program w wysokiej rozdzielczości HD. W samej tylko Francji pod koniec 2012 roku ruszyło aż sześć niekodowanych naziemnych kanałów w tym standardzie.

Polska jest tu wyjątkiem – od czasu Euro 2012 w HD nadawane są naziemnie wyłącznie stacje TVP 1 i TVP 2, ale znikną one z cyfrowych multipleksów w tej wersji z końcem kwietnia przyszłego roku. A pozostali nadawcy nie planują na razie startu na cyfrowych multipleksach z ofertą w wysokiej rozdzielczości.

Najwięcej cyfrowych stacji mają teraz Włosi – aż 118, z czego 67 jest darmowych. Kolejni są Łotysze, Brytyjczycy i Maltańczycy. Polska z 19 stacjami nadawanymi dziś w ramach trzech pakietów naziemnej telewizji cyfrowej znajduje się w europejskim rankingu dopiero na 22 miejscu.

W przyszły wtorek Polskę czeka kolejny, trzeci już etap odłączenia naziemnej telewizji analogowej. Na wyłącznie cyfrowy sygnał, do odbierania którego trzeba mieć przystosowany telewizor lub dekoder, przejdą mieszkańcy Warszawy, Elbląga, Szczecina, Wisły i Rzeszowa. – Po zakończeniu tego etapu odłączeń cyfrowa telewizja naziemna zastąpi analogową już prawie 10 mln Polaków – ogłosił Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, zapowiadając najbliższe zmiany.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.lemanska@rp.pl

400 w całej Europie, a w samych krajach Unii Europejskiej – 369 stacji, ruszyło w ubiegłym roku w ramach ofert płatnych telewizji, TV cyfrowej i innych usług. 40 proc. z nich to kanały nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD) – wynika z najnowszego raportu MAVISE, przygotowanego dla Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego.

Polska w grupie spóźnialskich

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju