Komisja Europejska powołała grupę ekspertów, która ma za zadanie stworzyć standardy umów związanych ze świadczeniem usług w chmurze obliczeniowej. Problem niejasnych przepisów prawnych obowiązujących w krajach unijnych, które ograniczają swobodne korzystanie z cloud computingu (nie pozwalają np. na przechowywanie niektórych danych poza granicami kraju, w którym dany podmiot operuje) jest jedną z głównych barier hamujących rozwój tego rynku w Unii Europejskiej.
W skład grupy wchodzą przedstawiciele dostawców usług przetwarzania w chmurze, konsumentów, małych i średnich przedsiębiorstw, środowisk akademickich i prawniczych. Pierwsze posiedzenie grupy zaplanowano na 19–20 listopada 2013 r., harmonogram kolejnych spotkań nie jest znany. Sprawozdanie z efektów jej prac spodziewane jest już na wiosnę 2014 r. Komisja Europejska zakłada, że wyniki pracy grupy zostaną uwzględnione w dokumencie strategicznym, który „zainicjuje szerokie konsultacje publiczne na temat przyszłych działań w kwestii umów o świadczenie usług w chmurze obliczeniowej na rzecz konsumentów i MŚP".
Komisja Europejska już od kilku lat podejmuje intensywne działania w kierunku zwiększenia zaufania klientów (w tym przedsiębiorców) do usług w chmurze obliczeniowej i wykorzystania ich potencjału do pobudzenia wzrostu produktywności gospodarki w Europie. Jesienią ub.r. przyjęła strategię na rzecz rozwoju potencjału chmury obliczeniowej w Europie. Obejmuje trzy kluczowe działania, z których jedno dotyczy właśnie stworzenie bezpiecznych i uczciwych warunków umów dotyczących usług w chmurze obliczeniowej. Unijna instytucja wierzy, że stworzenie tego typu standardów ułatwi współpracę pomiędzy dostawcami usług w chmurze obliczeniowej a konsumentami i małymi przedsiębiorstwami.
Wdrożenie strategii, która uwzględnia również dostosowanie (reformę) unijnych przepisów o ochronie danych osobowych, co wsparłoby rozwój jednolitego rynku cyfrowego, a także uwspólnienie europejskich przepisów dotyczących sprzedaży ma zwiększyć wykorzystanie cloud computingu w całej gospodarce unijnej.
– Pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje chmura obliczeniowa, mogłoby pomóc stworzyć 2,5 mln dodatkowych miejsc pracy w Europie i przyczynić się do szybszego wzrostu produktu krajowego brutto w eurolandzie – oznajmia Viviane Reding, wiceprzewodnicząca KE, komisarz UE ds. sprawiedliwości.