Google pozwał rosyjskie telewizje przed amerykański sąd. Rusza proces

W środę przed kalifornijskim sądem rusza proces z pozwu Google przeciwko kanałom telewizyjnym Russia Today (propagandowa tuba Kremla), Spas (należy do rosyjskiej cerkwi) i Cargrad TV (kanał nacjonalistów rosyjskich). Amerykanie chcą sądowego zakazu dochodzenia przez zagraniczne firmy roszczeń wobec Google poza USA i Wielką Brytanią.

Publikacja: 28.08.2024 13:21

Google pozwał rosyjskie telewizje przed amerykański sąd. Rusza proces

Foto: Bloomberg

Pozew został złożony 19 sierpnia. W pozwie żądania Google są skierowane przeciwko wypowiedziom w rosyjskich mediach propagandowych na temat uznawania i wykonywania orzeczeń rosyjskich sądów w obcych jurysdykcjach. Analogiczny pozew Google złożył 16 sierpnia w Wysokim Trybunale Sprawiedliwości Anglii i Walii.

Rosyjskie sądy nie mają prawa sądzić Google

Amerykańska firma zabiega o orzeczenie sądu (roszczenia antyegzekucyjne), które zapobiegnie w przyszłości dochodzeniu przez zagraniczne firmy roszczeń wobec Google poza USA i Wielką Brytanią. Wykonanie orzeczenia rosyjskiego sądu „naruszyłoby zasady rzetelnego procesu” – cytuje pozew Google gazeta „The Telegraph”. Sądy w Rosji nie są bowiem niezależne, a wykonują jedynie polecenia rządzących.

Czytaj więcej

Szef MAEA: W Kursku pracują takie same reaktory jak ten, który eksplodował w Czarnobylu

- Pozew wszczęty przez amerykańską spółkę w Kalifornii ma na celu zablokowanie działalności rosyjskich firm w obcych jurysdykcjach, gdzie aktualnie wykonywane są orzeczenia sądowe – wyjaśnia gazecie „Wiedomosti” Artur Zurabjan, partner w kancelarii Art de Lex.

Sprawy sądowe Google z rosyjskimi firmami medialnymi toczą się od 2020 roku po tym, jak YouTube zablokował konta telewizyjnych propagandowych telewizji Cargrad i RIA FAN „z powodu naruszenia przepisów dotyczących sankcji i zasad handlu”. Od końca 2014 roku właściciele tych zasobów objęci są sankcjami w Stanach Zjednoczonych.

Rosyjscy nadawcy zwrócili się następnie do Moskiewskiego Sądu Arbitrażowego o uchylenie decyzji o zablokowaniu zasobów. Oskarżonymi byli amerykańska firma Google LLC, irlandzka firma Google Ireland oraz przedstawiciel w Rosji firmy Google LLC. Wiosną 2021 roku stołeczny sąd nakazał Google przywrócenie Cargradowi dostępu do zablokowanych kont i kanału pod groźbą progresywnej kary za niezastosowanie się do wyroku sądu.

Google blokuje wojenną propagandę Kremla

Po rozpoczęciu agresji Putina na Ukrainę Google zablokował konta kolejnych 20 rosyjskich mediów, w szczególności TNT, NTV, Zvezdy, Russia Today i Spa. Nadawcy ci złożyli apelację do moskiewskiego sądu arbitrażowego, który również uwzględnił ich roszczenia wobec Google.

Czytaj więcej

Telegram Durowa podbił nawet Kreml. Jak działa za wschodnią granicą?

W lutym 2022 r. Federalna Agencja Antymonopolowa Rosji uznała firmę Google LLC za podmiot naruszający rosyjskie ustawodawstwo: art. 10 ust. 2 o ochronie konkurencji (nadużycie pozycji dominującej na rynku hostingu wideo w serwisach społecznościowych) w związku z blokowaniem kont i kanałów rosyjskich nadawców. FAS ukarał Google 2 mld rubli kary, a później zwiększył tę kwotę do 4 mld rubli z powodu braku płatności.

Po tym jak rosyjski sąd, zgodnie z wolą Kremla, ogłosił Google w Rosji bankrutem, rosyjskie media propagandowe zwróciły się do sądów Turcji, Węgier, Hiszpanii, Republiki Południowej Afryki, Egiptu, Algierii, Serbii, Wietnamu, Kirgistanu i innych o uznanie oraz wykonanie rosyjskich orzeczeń sądowych.

Jedynym krajem, w którym sąd przychylił się do rosyjskich roszczeń, jest RPA. Tamtejszy sąd wydał postanowienie o przejęciu wszystkich aktywów Google (udziałów w spółkach zależnych i przedmiotów własności intelektualnej) w Republice Południowej Afryki – na rzecz zabezpiecza roszczeń cerkiewnego kanału Spas TV.

Brak informacji o procesach w giełdowych raportach Alphabetu, właściciela Google

Według Artura Zurabjana obecne działania Amerykanów mogą wynikać z faktu, że Alphabet, spółka-matka Google'a, przez długi czas nie uwzględniała w swoich publicznych raportach informacji o procesach sądowych, które narażały jej majątek za granicą na ryzyko.

W swoich raportach Alphabet wskazał, że istnieją problemy prawne związane z Rosją, ale nie wierzy, że będą one miały „istotny niekorzystny wpływ”. W raportach nie ujawniono jednak szczegółów sporów, w tym decyzji podjętej przez sąd w RPA.

Google jest notowany na giełdach NYSE, NASDAQ i LSE, które podlegają przepisom krajowym nakładającym na emitentów obowiązki w zakresie ujawniania istotnych informacji.

Wiadomo, że wstępne stanowiska rosyjskich mediów w sprawie pozwu Google’a przesłano do sądu amerykańskiego 26 sierpnia 2024 r. (brak jest danych na temat ich konkretnej treści), nie powołano się jednak na właściwość sądu. 

Pozew został złożony 19 sierpnia. W pozwie żądania Google są skierowane przeciwko wypowiedziom w rosyjskich mediach propagandowych na temat uznawania i wykonywania orzeczeń rosyjskich sądów w obcych jurysdykcjach. Analogiczny pozew Google złożył 16 sierpnia w Wysokim Trybunale Sprawiedliwości Anglii i Walii.

Rosyjskie sądy nie mają prawa sądzić Google

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Jesienna ofensywa studiów z Polski. 11 bit studios otwiera listę
Media
Trzęsienie ziemi w RMF. Wieloletni szefowie odchodzą z zarządu
Media
Omdia: za 5 lat Netflix przegoni Polsat Box
Media
Rewolucja w Empiku. Sieć wchodzi na rynek książek używanych
Media
Potężna porażka Elona Muska. X zablokowany w całym kraju
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne