Rada Przedsiębiorczości: Rząd znów atakuje niezależne media

Rada Przedsiębiorczości z oburzeniem odbiera wstrząsające informacje o naciskach wywieranych na wolne media przez przedstawicieli i wysłanników władz rządowych – napisały we wspólnym oświadczeniu największe organizacje reprezentujące przedsiębiorców i pracodawców w Polsce.

Publikacja: 27.06.2023 12:40

Rada Przedsiębiorczości: Rząd znów atakuje niezależne media

Foto: Adobe Stock

Rada Przedsiębiorczości opublikowała we wtorek, 27 czerwca, oświadczenie w sprawie kolejnych ataków przedstawicieli rządowych na niezależne media. Przedsiębiorcy i pracodawcy zrzeszeni w Radzie uznali napływające do nich informacje za „wstrząsające” i zaapelowały do polskich władz o natychmiastowe zaprzestanie wywierania nacisków na wolne media.

„Redaktorzy naczelni Onet i Wirtualnej Polski ujawnili, że w ostatnim czasie ich spółki medialne otrzymały propozycje zatrudnienia osób związanych z władzą. Osoby te miałyby kontrolować przekaz i dbać o jego zgodność z polityczną linią rządu i partii rządzącej. Ceną odmowy są administracyjne działania represyjne: nieuzasadnione kontrole, próby wymuszonego przejęcia przez spółki skarbu państwa, czy też absurdalne postępowania UOKiK” – czytamy w oświadczeniu.

Czytaj więcej

Rząd zmienia plany: pół miliarda euro mniej na szybki internet

Rada Przedsiębiorczości wspomniała tu o „skandalicznych” postępowaniach KRRiT przeciwko TVN, TVN24, Tok.fm czy Radiu Zet.

Rada przypomniała w oświadczeniu, że rolą wolnych mediów, zarówno publicznych, jak i

prywatnych, nie jest prezentowanie perspektywy rządowej, tylko patrzenie władzy na ręce, zaś kontrolowane przez partię media przestają być czwartą władzą, tylko stają się tubą propagandową.

„Porażającą próbką jakości takiego dziennikarstwa jest obecnie skrajnie upartyjniona „publiczna” Telewizja Polska” – dodała Rada Przedsiębiorczości i porównała kierunek obecnej polityki rządu PiS do Rosji. „Czy podobnie jak w Moskwie niezależne dziennikarstwo ma stać się działalnością niszową lub dysydencką? Mówimy temu twarde nie!” – zaznaczono.

Czytaj więcej

Gremi Media ze wzrostem realnych użytkowników o ponad 1,3 miliona

Rada Przedsiębiorczości wskazała jednocześnie, że ataki na wolne media łamią standardy Unii Europejskiej i „nie licują z międzynarodową pozycją Polski jako lidera demokratycznych zmian, z której jeszcze nie tak dawno byliśmy dumni”. Przedsiębiorcy wezwali rząd do „natychmiastowego zaprzestania wszelkich praktyk, które ograniczają niezależność mediów i manipulują informacjami przekazywanymi społeczeństwu”.

„Wyrażamy solidarność z redakcjami Onetu i Wirtualnej Polski oraz wszystkimi redakcjami, dziennikarzami i spółkami medialnymi, które stawiają na pierwszym miejscu misję dostarczania obywatelom rzetelnej informacji o otaczającej nas rzeczywistości” – zakończono oświadczenie.

Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi
Media
Rada Polskich Mediów reaguje na "ataki polityków partii rządzących na dziennikarzy"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Media
Spotify znów podnosi ceny. Koniec z bezpłatnymi audiobookami