Rosja: podejrzany Microsoft

Federalna Służba Antymonopolowa wszczęła dochodzenie przeciwko koncernowi Microsoft. Amerykanie są podejrzani o wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku oprogramowania antywirusowego.

Publikacja: 10.11.2016 16:05

Rosja: podejrzany Microsoft

Foto: Bloomberg

Skargę w tej sprawie złożył rosyjski lider branży walki z hakerami - Kaspersky Lab. Firma podnosi, że Mocrosoft skrócił czas przystosowania oprogramowania antywirusowego innych niż on sam firm, w programach Windows z 10 do 6 dni.

- Z powodu tego, że Microsoft jest sam producentem oprogramowania antywirusowego Windows Defender, które włącza się automatycznie, jeżeli oprogramowanie innej firmy nie zdążyło się zainstalować z Windows 10. A to doprowadza do nieuzasadnionej dominacji Microsoft na rynku oprogramowania antywirusowego. Nasze zadanie to zapewnić równe warunki dla wszystkich uczestników rynku - cytuje Anatolija Gołomołzina szefa FSA gazeta Wiedomosti.

To kolejne dochodzenie FSA przeciwko amerykańskiemu gigantowi IT. Rok temu FAS uznał, że Google i spółka córka koncernu Google Ireland są winne złamania ustawy O ochronie konkurencji w artykule dotyczącym wykorzystania dominującej pozycji na rosyjskim rynku w złym celu.

Doniesienie o tak praktykach złożył największy internetowy koncern Rosji - Yandex (najpopularniejsza wyszukiwarka w Rosji mająca 57 proc. rynku). Firma oskarżyła Google o narzucanie swoich warunków producentom urządzeń mobilnych na bazie systemu Android. W szczególności chodzi o to, że Google zabraniają producentom telefonów z Android, dawać użytkownikom dostęp do innych - konkurencyjnych przeglądarek i firm usług internetowych. Dostęp do platformy, bez której praca samrtfonów jest praktycznie nie możliwa, dostali tylko ci, który wykonali warunki Google.

W końcu 2015 r FAS uznał za zasadne pretensje Yandex. Amerykanie otrzymali nakaz dostosowania się do rosyjskich przepisów i dopuszczenia konkurencji na swoje platformy w Rosji. Kara za dotychczasowe łamanie prawa wyniesie 7 proc. od obrotów Google w Rosji w 2014 r.  Według różnych kalkulacji może to być od 2,8 mln dol. do 4,9 mld dol..Google odwołały się do sądu.

Podobna kara może grozić Microsoft.

Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku