Tak wynika z najnowszej edycji badania PRO przeprowadzonego wśród polskich menedżerów. Prawie wszyscy menedżerowie deklarują, że czytają prasę (98 proc.), gros z nich czyta gazety ogólnopolskie (84 proc.), a ponad jedna trzecia (37 proc.) – regionalne. Wprawdzie prawie wszyscy oglądają także telewizję, ale dość krótko, jeśli porównać to z czasem, jaki spędza przed telewizorem przeciętny Polak - statystycznie w dni powszednie 12 procent menedżerów ogląda ją maksymalnie przez godzinę dziennie.
Pytani o najlepszy ich zdaniem tytuł gospodarczy, ekonomiczny i finansowy, najczęściej menedżerowie wymieniają „Rzeczpospolitą" – wskazało ją 30,9 procent z nich. Kolejna jest „Gazeta Wyborcza" z 22,6 procentami wskazań, a następny – „Dziennik Gazeta Prawna" - 15,5 procent.
– Oprócz stron ekonomicznych „Rz" ma także czytane przez przedsiębiorców kolumny prawne, na których, w przeciwieństwie do konkurencji, nie zrezygnowała ze specjalistycznego języka na rzecz bardziej populistycznego podejścia, i to także jest jej mocna strona – zauważa Monika Rychlica, szefowa działu prasy i nowych mediów w domu mediowym Initiative Warszawa. Sami menedżerowie wskazują, że przede wszystkim czytają „Rz" z uwagi na „ważne teksty" i „ciekawe komentarze" (tak twierdzi 51,5 proc. z nich). Kolejnym powodem jest to, że tytuł podaje informacje użyteczne w pracy (wskazuje na to 43,8 proc. menedżerów) oraz fakt, że czytelnicy interesują się ekonomią i gospodarką (43,3 proc. wskazań).
Co ciekawe, papierowe gazety wciąż są dla środowiska biznesowego najatrakcyjniejszym nośnikiem informacji o tematyce ogólnej, ale też biznesowej i prawnej. O papierowych gazetach mówi tak 46,1 proc. menedżerów. Kolejne 16 proc. za najatrakcyjniejszy nośnik uznaje Internet, a 14,1 proc. – znów prasę, z tym że elektroniczną. Dopiero za nimi znajdują się telewizja (12,5 proc.) oraz radio (2,5 proc.).
– Myślę, że nie ma to związku z postępem technologicznym, ale z dużą wiarygodnością marek prasowych. Zwłaszcza w przypadku informacji biznesowych i ekonomicznych duże znaczenie ma wiarygodność marki – uważa Marek Miller, rzecznik Komisji ds. Promocji Prasy Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.