Niemal co trzeci dziennikarz zarabia powyżej 5,5 tys. zł netto. Wśród pracowników warszawskich redakcji odsetek ten wynosi ponad 52 proc.
Ponad etat
Jak informuje raport "Dziennikarze 2016", ponad 65 proc. badanych pracuje dla jednej redakcji, głównie ogólnopolskich, ale już co piąty - w dwóch. Niemal połowa wskazuje, że spędza od 9 do 11 godzin dziennie na wykonywaniu zawodowych obowiązków. Co trzeci dziennikarz przyznaje się do przepracowania dwóch niedziel w miesiącu.
Niezmiennie spotkania z informatorami, kontakt telefoniczny czy mailowy są podstawą do zbierania materiałów. Tylko 5,8 proc. badanych wskazało, że ich praca wiąże się ze służbowymi wyjazdami. Co siódmy dziennikarz utrzymuje się wyłącznie z pracy na tym stanowisku. Pozostali zarabiają także na uczelniach, prowadząc szkolenia czy zajmując się innymi formami współpracy medialnej.
W Warszawie lepiej
W zawodzie dziennikarza lepiej zarabiają mężczyźni, z których ponad 38 proc. może liczyć na najwyższe zarobki. Wśród kobiet sytuacja jest nieco gorsza (ponad 25 proc.). Różnice są również widoczne między redakcjami lokalnymi a stołecznymi. W mniejszych miastach o wiele trudniej o wysokie wynagrodzenie; co dziewiąty zarabia tam poniżej 2 tys. zł netto (w Warszawie jest to 3,5 proc. badanych).
Z informacji zebranych przez PressInstitute wynika, że ostatnie dwa lata przyniosły wzrost pensji dla co trzeciego dziennikarza, a co piąty z nich awansował. Jednak jedynie jedna trzecia z nich może liczyć na prywatną opiekę medyczną oraz możliwość rozwoju.