35 obrazów prezentowanych na niej pochodzi z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Pozwalają prześledzić twórczości Łempickiej od lat 20. do 60. XX wieku. Od sławnych portretów i aktów, które są dzisiaj symbolem malarstwa epoki art déco, poprzez martwe natury, aż do mało znanych obrazów abstrakcyjnych powstałych w latach 50.
Czytaj więcej
Tak dużego pokazu prac Tamary Łempickiej u nas było. Na aukcjach jej prace biją rekordy za granicą i w kraju.
- W Krakowie doceniamy Tamarę Łempicką przede wszystkim jako wybitną malarkę – znakomitą kolorystkę, odwołującą się do klasycznego kanonu piękna, który to kanon potrafiła interpretować na nowo, w duchu epoki nowoczesnej – mówi prof. Andrzej Szczerski dyrektor MNK.
Tyle funtów kosztował w 2020 r. obraz „Portret Marjorie Ferry” Tamary Łempickiej
Tamara Łempicka stała się rozchwytywaną portrecistką w Paryżu w latach 20. ubiegłego wieku. Debiutowała w paryskim Salon d’Automne. Pierwszą indywidualną wystawę miała w wieku 27 lat w Mediolanie. Doskonaliła swoje umiejętności w pracowniach malarstwa znanych artystów: nabisty Maurice’a Denisa i kubisty André Lhote’a , by wkrótce osiągnąć własny styl, wpisujący się w nurt art déco. Połączyła nowoczesność i kubizującą formę z tradycją, zwłaszcza podziwem dla mistrzów renesansu. Odrzucała kult brzydoty, uznając, że klasyczne piękno może współgrać ze współczesną estetyką.