Na wystawie ukazującej swoisty biograficzny portret Poety – prezentowane będą oryginalne rękopisy i maszynopisy wierszy (w tym m.in. „Dlaczego klasycy”, „Potęga smaku”, „Przesłanie Pana Cogito”), esejów (z tomów „Barbarzyńca w ogrodzie”, „Martwa natura z wędzidłem”, „Labirynt nad morzem”), materiały warsztatowe do planowanych i nienapisanych tekstów, notatniki, szkicowniki, fotografie, listy przyjaciół.
Obiekty pochodzą z Archiwum Zbigniewa Herberta, którego właścicielem i opiekunem jest Biblioteka Narodowa (nieliczne pochodzą ze zbiorów Katarzyny Herbert). Prezentowane będą także nagrania głosu Herberta czytającego swoje utwory oraz pierwszy film dokumentalny poświęcony Poecie z 1969 r. Na wystawie znajdą się także specjalne ekrany dotykowe, dzięki którym będzie można przeglądać szkicowniki i notatniki Poety.
Przewodnikiem po wystawie i katalogu jest linia chronologiczna życia Poety oraz on sam – Herbert i jego alter ego, Pan Cogito – komentujący swoje życie i twórczość w rozmowach, formach poetyckich, eseistycznych i publicystycznych.
Przez cały czas trwania wystawy będzie można nabyć przygotowane z tej okazji publikacje Biblioteki Narodowej: katalog oraz specjalne wydanie wiersza „Nike która się waha” w przekładzie na 27 języków. Dostępne też będą edycje jego wierszy, esejów, dramatów, rozmów, korespondencji Herberta oraz publikacje o nim.
[ramka]Otwarcie wystawy odbędzie się 10 grudnia 2008 o godz. 14 w gmachu głównym Biblioteki Narodowej (al. Niepodległości 213, wejście A) w drugą rocznicę przekazania BN przez spadkobierców spuścizny po Zbigniewie Herbercie. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prezentacja Inwentarza Archiwum Zbigniewa Herberta oraz przekazanie Bibliotece Narodowej korespondencji rodzinnej będącej w posiadaniu siostry Poety Haliny Herbert – Żebrowskiej.