[srodtytul]Akademicy za granicą[/srodtytul]
Po raz 15. Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych zorganizowało zagraniczną wystawę publikacji naukowych. Odbyła się ona w Wiedniu – w Stacji Naukowej PAN. Przedstawiono blisko tysiąc tytułów z najnowszego dorobku 36 wydawców. Inicjatywa promowania polskiej książki naukowej za granicą jest jednym z największych osiągnięć środowiska edytorów akademickich, potwierdzającą jego dynamikę i wysokie aspiracje, mimo że pozycja oficyn akademickich w strukturach uczelnianych jest często marginalizowana, a los niepewny. Szacunki mówią, że co najmniej 40 proc. wszystkich wydawanych w Polsce tytułów książek stanowią pozycje naukowe i akademickie, chociaż nakłady mają zazwyczaj niewielkie, nieprzekraczające kilkuset egzemplarzy. Dlatego tak bardzo potrzebne są wszelkie formy wsparcia dla wydawców ze szkół wyższych, a także tworzenie możliwości ich afirmacji poprzez nagrody i prezentacje. Ambicja i inicjatywa środowiska akademickiego same doprowadzają do tak znaczących wydarzeń jak tegoroczne spotkanie w Wiedniu czy kolejne, w marcu przyszłego roku, na Uniwersytecie Complutense w Madrycie.
[srodtytul]Nagrody i wydarzenia[/srodtytul]
Laureatem Nagrody Literackiej Warszawy jako twórca warszawski został Tadeusz Konwicki. W kategorii literatura piękna dla dorosłych uhonorowano Julię Hartwig, nagrodę w kategorii literatura piękna dla dzieci i młodzieży przyznano Joannie Kulmowej, a w kategorii edycja warszawska nagrodzono Tomasza Pawłowskiego i Jarosława Zielińskiego. Laureat pierwszej kategorii otrzymał 100 tys. zł, zwycięzcy pozostałych po 20 tys. zł.
Hanna Krall otrzymała statuetkę Felka, nagrodę Fundacji Judaica, za wybitne dokonania w tworzeniu polsko-żydowskiego dialogu i upamiętnianie żydowskiej tradycji.