Andrzej Żor, badacz dziejów gospodarczych, napisał monografię jednego z najważniejszych twórców polskiego kapitalizmu „Kronenberg. Dzieje fortuny".
Kronenberg budował swoje imperium w czasach transformacji ustrojowej – przechodzenia od feudalizmu do kapitalizmu. Mimo woli porównujemy motywacje i dorobek Kronenberga z działaniami dorobkiewiczów po 1989 roku. Sprawnie poruszał się między politykami, odegrał historyczną rolę w powstaniu styczniowym. Największy pracodawca w Królestwie Polskim, pionier nowych dziedzin gospodarki (kolej, ubezpieczenia), znany jest przede wszystkim jako założyciel Banku Handlowego i współtwórca Szkoły Handlowej, dzisiejszej SGH.
Syn zamożnego bankiera odziedziczył majątek i został przygotowany do wielkiej roli. Jako 16-latek trafił do Niemiec na praktykę w jednym z bardziej znaczących europejskich banków. Leopold był mistrzem w pozyskiwaniu i pomnażaniu kapitału. Nad wejściem do rodzinnego banku kazał umieścić napis: „Polacy – bogaćcie się!".
Co bardziej tworzy wielkiego kapitalistę: geny czy wychowanie? Leopold starannie przygotował trzech synów do prowadzenia rodzinnej firmy. Żaden z nich nie miał jednak głowy do interesów. Życie dzieci Leopolda potoczyło się dramatycznie. Autor w ostatnim rozdziale powołuje się na ustalenia Agnieszki Rybak, która w „Rzeczpospolitej" opisała upadek rodu.
Janusz Miliszkiewicz