„John Lennon. Listy",
w opracowaniu Huntera Daviesa,
Aktualizacja: 28.10.2012 18:00 Publikacja: 28.10.2012 18:00
Foto: materiały prasowe
„John Lennon. Listy",
w opracowaniu Huntera Daviesa,
Prószyński i S-ka 2012, 49 zł
Yoko nie chciała ponoć ujawniać szczegółów romansu Johna z młodziutką May Pang. „Stracony weekend" tej pary ofi cjalnie trwał rok – John i Yoko byli wtedy w separacji – ale w rzeczywistości słabość muzyka do asystentki żony trwała dłużej. W opublikowanych właśnie listach Johna Lennona, opatrzonych komentarzem Daviesa, ślady romansu są tymczasem niewyraźne. Zachował się jeden, pozbawiony pikanterii liścik Johna do May. Tytułowe listy to zresztą zazwyczaj pocztówki, pospiesznie wykonane notatki, rysunki, ankiety wydarte z gazet. Nielicznych obszernych rękopisów Davies musiał szukać po całym świecie – większość listów pozostawała w rękach drobnych i niezbyt zamożnych kolekcjonerów. Wykonał pracę wytrawnego detektywa. Dopiero jego adnotacje na marginesach zapisków Lennona czynią z publikacji koherentną całość. Czy w trakcie lektury czytelnik pozna „prawdziwą twarz Johna Lennona?". Nie sądzę – ta obietnica to raczej chwyt marketingowy wydawcy. „Listy" są gratką dla fanów, ale nie pogłębioną opowieścią o człowieku.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Przekrój
„John Lennon. Listy",
w opracowaniu Huntera Daviesa,
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Arabscy najeźdźcy byli zdumieni ogromem Aleksandrii, wspaniałością jej budowli, rozmiarami bram i fortyfikacji. Ujrzeli wyniosłe kolumny i imponujące obeliski, podziwiali katedrę św. Marka i latarnię Faros, która jakby unosiła się na falach
Lekceważący stosunek Geralta do mamony, odziedziczony chyba po Philipie Marlowe, jest nierealistyczny i niestosowny. Wiedźmin to bowiem niesłychanie ryzykowna profesja. Może czas pomyśleć o ubezpieczeniu?
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas