Mapa to świat zamknięty na jednej przestrzeni, opisany symbolami i granicami. Daje poczucie bezpieczeństwa w przestrzeni, wrażenie okiełznania świata. O tym, że są to uczucia złudne, chociażby dlatego, że świat się zmienia, mówią aktualnie najmłodszym genialne, z pozoru różniące się od siebie, cztery książki: „Dokąd iść? Mapy mówią do nas", „Jestem miasto. Warszawa", „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata" oraz „Gdzie jest moja siostra?".
Korzystając z podtytułu pierwszej z nich można powiedzieć, że mapy nie tyle mówią do nas, co o nas. Przepiękna, malarska, psychologiczna opowieść „Gdzie jest moja siostra?" Svena Nordqvista pokazuje to najdobitniej. Oto z dwójki rodzeństwa jedno się gubi. To siostra. Poszukuje jej brat. Nie ma mapy, a przynajmniej nie w sensie fizycznym. Bardzo jednak siostrę kocha i dość dobrze ją zna. To sprawia, że poszukiwania zaczynają się od pytań typu: Co lubi moja siostra? Jakie miejsca, kolory, smaki, zapachy? Gdzie i z kim czuje się dobrze? O jakiej porze dnia można znaleźć ją na drzewie w ogrodzie, a o jakiej w ulubionym fotelu lub w kuchni? Znalezienie odpowiedzi na te pytania to ogromny potencjał, drogowskazy pomagające dotrzeć do ukochanej osoby bezbłędnie i szybko. Prócz tej wartości książka ta (podobnie jak pozostałe) jest przyjemnością estetyczną. Ogromne, rozkładówkowe ilustracje Nordqvista pokazują na pół realny, na pół magiczny świat zaludniony zwierzętami o ludzkich zwyczajach i cechach, który aż kipi od nadmiaru kolorowej i bujnej flory.
Mapy mówią o nas to również motyw pasujący do książki „Dokąd iść?" koreańskiej historyk sztuki Heekyoung Kim. Autorka przypomina w niej o tym , że „mapa jest stara jak świat". Ludzie tworzyli mapy zanim powstało pismo. Z patyków i muszelek, w marmurze, na skórach i własnych ciałach. Koreanka pokazuje, że mapy zmieniają się tak jak świat i jest ich coraz więcej. Mamy dziś mapy ludzkich krwioobiegów i genomów. Także „krwioobiegów" i „przewodów pokarmowych" miast, którymi są linie metra i rur kanalizacyjnych... Przewodnikami po świecie są teraz smartfony i gps-y. Jakie będą mapy przyszłości..?
Książka Heekyoung Kim jest przy tym bardzo ciekawa edytorsko. Dzięki uważnemu przyglądaniu się sztuce kartografii znalazła się na liście 100 najpiękniejszych książek świata w konkursie CJ Picture Book Award 2011. Polską edycję ozdabiają mistrzowskie ilustracje Krystyny Lipki – Sztarbałło (w 2012 roku otrzymała Medal polskiej sekcji IBBY za całokształt twórczości. Medale przyznawane są przez nas za całokształt działalności twórczej, najwybitniejszym polskim autorom i ilustratorom książek dla dzieci. Są to nasze polskie odpowiedniki Medali im. Hansa Christiana Andersena, tak zwanych „Małych Nobli", które przyznaje światowe kuratorium IBBY w Bazylei.red.)
Ilustracyjnie ciekawa jest też autorska książka Marianny Oklejak – przewodnik po Warszawie i jej dziejach. Ta książka 'bez słów', tzw. obrazkowa, opowiada najmłodszym o stolicy Polski i jej historii przy pomocy wielkoformatowych, rozkładówkowych ilustracji, czyli obrazów, obrazków i obrazeczków. Jej opowieść bawi jak 'ruskie baby', uwodząc małego obserwatora ogółem i szczegółem. Mimo natłoku informacji wiele pytań może pozostać tu bez odpowiedzi. Jak to, dlaczego w 1944 Syrenka w Wiśle płacze. Wyjaśnienie tej sytuacji jest zadaniem dla rodzica. Książka „Jestem miasto. Warszawa" jest książką roku 2012 polskiej sekcji IBBY.