Ostatni tydzień należał do Wisławy Szymborskiej
Kwiecień to w Stanach Narodowy Miesiąc Poezji, zainicjowany przez Academy of American Poets, podczas którego odbywają się festiwale, spotkania autorskie, warsztaty i promocje książek. „The New York Review of Books" obok Szymborskiej prezentował w tym miesiącu również twórczość W.H. Audena, Josifa Brodskiego i Johna Ashbery.
W poetyckim tygodniu polskiej poetki magazyn przypominał, że Nagrodę Nobla otrzymała w 1996 roku „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". I opublikował kilka jej wierszy - „Chwilę", „Mikrokosmos", „Kot w pustym mieszkaniu", „Trudne życie z pamięcią" w angielskojęzycznych przekładach.
Wirtualne spotkanie z jej twórczością odbywało się pod hasłem „Poetka świadomości: Wisława Szymborska", zaczerpniętym wprost z eseju Czesława Miłosza „O Szymborskiej" (napisanym tuż po otrzymaniu przez nią Nagrody Nobla), który także został w całości przytoczony.
Miłosz pisał w nim, że polska poezja na tle światowej wyróżnia się mocnymi osobowościami, takim jak Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz, czy Zbigniew Herbert i zwracał uwagę, że język polskiej poezji łączy się ściśle z historycznymi doświadczeniami. Jednocześnie zastrzegał, że „Szymborska nie byłaby poetką okresu wielkich zwątpień, gdyby nie odwoływała się do ocalenia przez twórczość".