Ponad pół wieku minęło od śmierci poety (dokładnie 60 lat) i jego twórczość ma się dobrze, a może nawet lepiej niż kiedyś. Miniony rok to w Polsce czas jemu poświęcony (Rok Tuwima 2013). W Łodzi przed tygodniem rozdano Nagrody Literackie im. Juliana Tuwima, w ostatnich miesiącach odbywały się różnego rodzaju konferencje naukowe poświęcone jego twórczości, a także konkursy recytatorskie, przedstawienia teatralne, audycje radiowe - wszystko pod hasłem Tuwim. Wznawiano też jego twórczość.
Najdoskonalsze jest niewątpliwie wznowienie jego 28 wierszy dla dzieci sprzed 75 lat w interpretacji polskich ilustratorek najmłodszego pokolenia "Tuwim. Wiersze dla dzieci" wydawnictwa Wytwórnia. Pierwsze wydanie w 2007 roku było na polskim rynku książek dla dzieci prawdziwym graficznym przełomem. Okazało się, że potraktowanie młodego czytelnika jak dorosłego odbiorcę sztuki jest możliwe, i nawet bardzo potrzebne. Książka od razu zdobyła jedną z najważniejszych międzynarodowych nagród - Bologna Ragazzi Award w kategorii Poezja, oraz Wyróżnienie Specjalne w konkursie Polskiej Sekcji IBBY "Książka Roku 2008". W 2009 roku książkę nagrodziło też jury Międzynarodowego Biennale Ilustracji w Bratysławie (BIB).
W uzasadnieniu przyznania nagrody jury Bologna Ragazzi Award: "Ta książka to literacka uczta. Wiersze przechodzą jeden w drugi w płynny i harmonijny sposób, podkreślane przez rozbrykany charakter dynamiki samego tekstu. Skoki, akrobacje i pauzy nadają książce muzycznego wydźwięku. "Tuwim" jest prawdziwym hołdem złożonym światu książek, światu zbudowanego z kroju pisma, znaków, projektów graficznych oraz skrawków ilustracji. W wyniku czego książka tworzy zwartą i poetycką całość".
Tegoroczna edycja nie jest identyczna. Wydarzeniem bez precedensu jest publikacja zbioru z pięcioma różnymi okładkami, zaprojektowanymi specjalnie z okazji Roku Tuwima przez pięć ilustratorek pierwotnej wersji. Dzięki temu każdy może wybrać swoją ulubioną. A w środku grafika i ilustracje: Małgosi Gurowskiej, Moniki Hanulak, Marty Ignerskiej, Agnieszki Kucharskiej-Zajkowskiej, Anny Niemierko, Gosi Urbańskiej-Macias, Justyny Wróblewskiej.