Książka jest zbiorem tekstów. Ich autorka analizuje pracę i działania artystek i artystów oraz opisuje kulturę, politykę i społeczeństwo po 1989 roku, przede wszystkim polskie, choć nie tylko.
"Publikacja stanowi zapis działania na przecięciu przynajmniej kilku dyscyplin i może być czytana jako dowód czy potwierdzenie współwystępowania kilku równoległych form organizowania jednego, społecznego pola. Zebrane tu interwencje były niemal zawsze dokonywane z zewnątrz — nie jestem historyczką sztuki, zajmuję się przede wszystkim teorią kultury i filozofią. Momentami pisałam również z pozycji zaangażowania czy wręcz aktywizmu" - pisze we wstępie o książce jej autorka.
Czytaj więcej na www.ha.art.pl
Ewa Majewska
– filozofka feministyczna i aktywistka. Wykładowczyni Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim, Senior Fellow w Institut für die Wissenschaften vom Menschen w Wiedniu. Pracowała również w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorką książki Feminizm jako filozofia społeczna. Szkice z teorii rodziny oraz tekstów i artykułów w szeregu monografii, antologii i czasopism, takich jak „Signs. Journal of Women in Culture and Society", „Nowa Krytyka", „Przegląd Filozoficzno-Literacki", „Przegląd Kulturoznawczy", „Kultura Popularna" czy „Le Monde Diplomatique". Współredagowała tomy Zniewolony umysł 2. Neoliberalizm i jego krytyki (z Janem Sową) oraz Futuryzm miast przemysłowych. 100 lat Wolfsburga i Nowej Huty (z Kubą Szrederem i Martinem Kaltwasserem). Przełożyła na język polski "Teorię feministyczną. Od marginesu do centrum bell hooks" oraz esej "Czy podporządkowani inni mogą przemówić?" Gayatri Spivak.