Spotkanie połączone będzie z projekcją filmu „Warszawa 1935", a poprowadzi je varsavianista Jerzy S. Majewski. W programie wieczoru występ artystyczny grupy Shim Sham – Warszawski Swing.
Gdyby cofnąć czas i przenieść się do Warszawy lat międzywojennych, miasto zachwyciłoby nas, zdumiało, ale i przeraziło. Książka Marii Barbasiewicz to fresk pokazujący stolicę w czasach II Rzeczypospolitej. Metropolię pulsującą życiem, lecz pełną kontrastów, piękną i brzydką zarazem. Zamożną i ubogą. Jej centrum to wspaniałe witryny sklepów, tłumy w kawiarniach i cukierniach, nowoczesna architektura i przestrzeń, która piękniała z każdym rokiem. Przedwojenna Warszawa była sercem życia artystycznego, intelektualnego, naukowego oraz politycznego Polski. Doskonałe kabarety, nowoczesna architektura, nowe dzielnice otaczające pierścieniem XIX-wieczne miasto.
Jednocześnie w tym mieście wciąż ogromne były obszary biedy, nie brakowało ulic, gdzie ludzie gnieździli się w ciasnocie, przedmieść przypominających miasteczka z drewnianymi domkami. Warszawa przed 1939 rokiem to także gęsto zamieszkana dzielnica północna, światowa stolica języka jidysz ? egzotyczna dla mieszkańców innych części kraju. Autorka książki snuje przed nami fascynującą opowieść o świecie, który druga wojna światowa skazała na zagładę.
Wstęp na spotkanie jest wolny, ale ze względu na dużą liczbę zgłoszeń, należy pisać na adres kontakt@entropiaslowa.pl i uzyskać potwierdzenie od organizatora.