Jarosław Marek Rymkiewicz (1935–2022) był nie tylko pisarzem, poetą, dramaturgiem, tłumaczem, ale też badał literackie mity, co było punktem wyjścia do opowieści o Mickiewiczu, Słowackim, Leśmianie, Fredrze – w formie w polskiej literaturze wcześniej nieznanej.
Twórcy wystawy posłużyli się metodą bohatera, żeby opowiedzieć o jego życiu i twórczości. Tytuł „Rymkiewicz. Encyklopedia” nawiązuje do książek, które pisarz poświęcił wielkim romantykom. 40 haseł prowadzi widza przez najważniejsze dla Rymkiewicza tematy, miejsca i przedstawia najważniejsze dla niego osoby. Jest Mickiewicz i Iwaszkiewicz, Milanówek i Wigry.
Czytaj więcej
Fundamentalna, feministyczna powieść Virginii Woolf „Pani Dalloway”, do której nawiązał film „Godziny”, ukazała się w przekładzie Magdy Heydel.
Twórcy ekspozycji oddali też głos bohaterowi. Wybrali wiele cytatów i wierszy, nagrania Rymkiewicza, również filmowe. Pokazane zostaną rękopisy i przedmioty osobiste, eksponaty ze zbiorów Muzeum Literatury. Widzowie mogą wyjść z wystawy z własnym tomikiem wierszy, zbierając utwory umieszczone przy kolejnych hasłach.
Festiwal Rymkiewiczowski „Dziady, upiory, przodkowie”
Wystawie będą towarzyszyć oprowadzania dla publiczności przygotowane przez pisarzy i polonistów (Mariusz Cieślik, Przemysław Dakowicz, Krzysztof Koehler), spacery historyczno-literackie śladami książki Jarosława Marka Rymkiewicza „Wieszanie”.