Jego hasło „Natura przyszłości” nawiązuje nie tylko do stanu środowiska naturalnego .
- Z zaproszonymi pisarkami i pisarzami spróbujemy wyobrazić sobie kształt przyszłości, tej najbliższej oraz tej odległej w czasie. Poza tym będziemy się zastanawiać, jakim przemianom ulegnie środowisko naturalne. Wreszcie - zajmiemy się metamorfozami rozmaitych zjawisk społecznych, wybierając te spośród nich, które zdaniem naszych gości odegrają kluczową rolę w formowaniu przyszłości naszej planety i zamieszkujących ją istnień. - mówi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy festiwalu.
Spotkania festiwalowe odbywają się online i offline. Wśród gości m.in. jest Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, historyczka i działaczka feministyczna, autorka książki „Matka wszystkich pytań”. Brytyjsko-kanadyjska pisarka Lisa Appignanesi, która w najnowszej wydanej w Polsce książce „Szalone, złe i smutne. Kobiety i psychiatrzy” opisuje kobiety, których życie i emocje były przedmiotem badań m.in. Freuda i Junga. Valeria Luiselli, meksykańska pisarka, autorka „Archiwum zaginionych dzieci”, mówiących o dramacie tysięcy nieletnich z Ameryki Środkowej i Południowej. próbujących przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych.
Wybitny amerykański pisarz George Saunders, laureat Międzynarodowej Nagrody Bookera, opowie, jak powieści czy opowiadania mogą zmienić naszą świadomość i sprawić, że staniemy się innymi ludźmi.
Z kolei Alex Kotlowitz, reporter, pisarz i filmowiec, autor m in „An American Summer: Love and Death in Chicago” - o brutalnej przemocy na ulicach miasta - będzie mówił o związkach nienawiści z beznadzieją sytuację ekonomiczną i społeczną, i brakiem perspektyw życiowych.