Miejsce festiwalu nie jest przypadkowe. Światowej sławy pisarz, filozof i futurolog spędził w Krakowie większość życia i tam powstała większość jego książek.

Lem wszechobecny w Krakowie

14 września podczas festiwalowej gali poznamy laureatów pierwszej edycji Nagród Planety Lema. Nagroda, przyznawanych w trzech kategoriach: kultura, nauka i technologia, promuje autorów, którzy realizują w Polsce nowe, zorientowane na przyszłość, innowacyjne projekty. Jest przeznaczona dla twórców i naukowców, których aktywności oddziałuje na naszą rzeczywistość i wpływa na jej kształt w przyszłości. Główne kryteria nominacji do niej to nowatorstwo, zorientowanie na przyszłość, rozwiązywanie najbardziej palących problemów jutra.

Twórcy Festiwalu Bomba Megabitowa, odbywającego się w Centrum Kongresowego ICE Kraków i w Pałacu Potockich, maja ambicję pokazania wszystkich twarzy Lema i zbudowania mostu między światami technologii i kultury. Program obejmuje m.in. dyskusje o twórczości pisarza, spotkania z tłumaczami jego dzieł, prezentacje najgłośniejszych adaptacji filmowych jego prozy, spektakle, wystawy.

14 września podczas festiwalowej gali poznamy laureatów pierwszej edycji Nagród Planety Lema

W programie obecnie m.in. konferencja „Filozofia w twórczości Stanisława Lema”, panel tłumaczek i tłumaczy, rozmowa z ks. Bonieckim o Stanisławie Lemie.

Czytaj więcej

Obaj panowie, jak to filozofowie, rozmawiali o wszystkim. Stanisław Lem i Bernd Gräfrath w domu pisa
Płoński: Mój Lem

Technologiom i ich wpływom na życie każdego z nas podczas festiwalu poświęcone są cztery bloki tematyczne „Powrót z gwiazd”, „Człowiek z Marsa”, „Summa technologiae” i „Wizja lokalna”, których punktem wyjścia jest literatura Lema. A w cyklu „Future Talks prowadzone są rozmowy o etyce w sztucznej inteligencji, przyszłości sportu i e-sportu, katastrofie klimatycznej, przyszłości literatury w świecie technologii.

Specjalnie wydarzenia artystyczne to m.in. spektaklu „Lem vs. Dick” Mateusza Pakuły; premiera audiobooka na podstawie „Powrotu z gwiazd”; koncerty zespołu EABS oraz Trio RGG z Robertem Więckiewiczem.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

Festiwalowi towarzyszy także plenerowa wystawa na Plantach „Wizja globalna” (otwarta do 30 września), prezentująca najciekawsze okładki do książek Stanisława Lema w wyborze Przemka Dębowskiego, grafika związanego z wydawnictwem Karakter. Tytuł pokazu nawiązuje do książki „Wizja lokalna” Stanisława Lema, jednej z najbardziej oryginalnych powieści w jego dorobku. Można na niej obejrzeć najpiękniejsze okładki polskich i zagranicznych wydań książek Lema najchętniej tłumaczonego polskiego pisarza. Są wśród nich „Astronauci”, „Cyberiada”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Eden”, „Śledztwo”, „Niezwyciężony”, „Obłok Magellana”, „Powrót z gwiazd” i „Solaris”. To zarazem podróż przez style ilustracji książkowej w drugiej połowie XX wieku.

Od 12 do 14 września w Krakowie odbywa się również Kongres Futurologiczny 2021. organizowany przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym

A Wydawnictwo Literackie na stulecie urodzin autora „Cyberiady” zapowiada nowatorską, kompletną biografię pt. „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku” Agnieszki Gajewskiej (premiera 10 listopada), opartą na wielu nieznanych źródłach. W trakcie festiwalu premierę miała książka „Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości”, która ukazała się w Wydawnictwie Literackim. Jest to wybór korespondencji pisarza z instytucjami systemu Polski Ludowej, urzędnikami i przyjaciółmi, dokonany przez Wojciecha Orlińskiego (autora głośnej pierwszej w Polsce biografii pisarza „Lem. Życie nie z tej ziemi”, wydanej w 2017 przez Wydawnictwie Czarne w koedycji z Agorą)..

Organizatorami festiwalu Bomba Megabitowa są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

Inspirujący Lem

Narodowe Centrum Kultury i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie organizują 13 września koncert Leszka Możdżera pt. „Kongres futurologiczny”. Kompozytor zaprezentuje repertuar nawiązujący do twórczości Lema, m.in. utwory ze swoich słynnych płyt „Chopin impresje” i „Piano”. Koncertowi towarzyszyć będą wizualizacje wyświetlane na półsferycznym ekranie, ukazujące gwiazdy, planety, fraktale i inne ciała niebieskie. Transmisja na żywo z Planetarium Centrum Nauki Kopernik na YouTube i Facebooku NCK (o godz. 20),

A Galeria Narodowego Centrum Kultury w Warszawie zaprasza na plenerową inspirowaną i poświęconą dziełom pisarza (czynna do 30 września). Ekspozycja przedstawia prace młodych współczesnych artystów interpretujące dziesięć wybranych powieści Stanisława Lema. Są wśród nich: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska - Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski – Tin Boy, Tomasz Opaliński oraz Urszula Palusińska.

Ekspozycja przypomina także kultowe grafiki Daniela Mroza, który współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon jego postaci..