Reklama
Rozwiń

Plac, który był całym światem

Pełen smakowitych realiów obraz dojrzewania w PRL-u, rockowe fascynacje rockiem i pierwsze doznania erotyczne składają się na świetnie skrojoną opowieść.

Aktualizacja: 26.08.2021 20:37 Publikacja: 26.08.2021 18:12

Daniel Wyszogrodzki PLAC LEŃskiego Wydawnictwo Marginesy 2021

Daniel Wyszogrodzki PLAC LEŃskiego Wydawnictwo Marginesy 2021

Foto: materiały prasowe

Należę do pokolenia Danka, bohatera książki Daniela Wyszogrodzkiego, a ponadto dorastałem kilka ulic dalej od tytułowego placu Leńskiego, na którym on się wychowywał. Moja matka, tak jak babcia Danka, wybierając się na zakupy do centrum Warszawy za Wisłę, też mówiła, że jedzie „do miasta". I Danek, i ja jesteśmy bowiem dziećmi Pragi...

Kiedy jednak moja matka szła na ulicę Targową do największego w okolicy sklepu z butami, mówiła, że idzie „do Baty", bo ta firma sprzedawała tam przed wojną swoje obuwie. Mieszkańcy z placu Leńskiego o tym nie wiedzieli, tzw. Pragę 2 zbudowano w latach 50., dla tych, których nowa socjalistyczna rzeczywistość sprowadziła do Warszawy. Umieszczano tam także tych, jak dziadkowie Danka, którzy potracili majątki i wśród przedstawicieli nowej klasy mieli zapomnieć o swojej przeszłości. Na jednych i na drugich my, mieszkańcy starej Pragi, patrzyliśmy z wyższością.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Literatura
„Bałtyk” Tora Eysteina Øveråsa: tajemnice twórców bałtyckiego kręgu
Literatura
„Świat zagubiony”czyli Polska Ludowa przenosi się w kosmos
Literatura
„Czarodziej śmierci” – nowy kryminał Katarzyny Bondy jak „Breaking Bad” po polsku
Literatura
Jakub Małecki ujawnia szczegóły nowej powieści – „Fabuła wynika z intymności”
Literatura
Ernest Hemingway zabawny i dowcipny. Jest nowy przekład