Reklama
Rozwiń

"Najlepszy trener na świecie". Opowiem to po gmochowemu

Nietypowa to książka sportowa, którą na tylnej okładce reklamują zarówno piłkarz Zbigniew Boniek („Sympatyczna postać polskiej piłki nożnej trochę rozlicza się w tym wywiadzie z własną przeszłością"), jak i prozaik Jerzy Pilch („Przeczytałem jednym tchem"), a nawet powieściopisarka Katarzyna Bonda („To łotrzykowska opowieść pierwsza klasa"). Siła promocji czy może faktycznie otrzymaliśmy wywiad rzekę, który łączy czytelników ponad wszelkimi podziałami?

Aktualizacja: 30.06.2018 11:32 Publikacja: 30.06.2018 00:01

"Najlepszy trener na świecie". Opowiem to po gmochowemu

Foto: Archiwum

Bohatera książki przedstawiać nie trzeba. Jacka Gmocha zna każdy, niezależnie od tego, czy interesuje się piłką nożną. Nie ma bowiem drugiego takiego trenera, którego traktuje się jak doświadczonego profesjonalistę, a jednocześnie jako barwnego oryginała ze skłonnością do kreślenia w pomeczowych studiach niezrozumiałych wykresów mających przedstawiać analizę boiskowych sytuacji.

Jednak przypomnijmy: selekcjoner reprezentacji Polski z lat 1976–1978 swą piłkarską karierę zaczynał podobnie jak Robert Lewandowski w Zniczu Pruszków, gdzie grał na pozycji środkowego obrońcy. Później przeszedł do Legii Warszawa, z którą zdobył mistrzostwo Polski w 1969 r. Po zakończeniu pracy z kadrą Polski zrobił karierę w Grecji, prowadząc z sukcesami tamtejsze kluby, m.in. Olympiakos Pireus oraz AEK Ateny. Do dziś traktowany jest w Grecji z szacunkiem i często proszony o komentarze, nie tylko w sprawach sportowych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Literatura
Marcel Moss o swoich pisarskich tajemnicach. Prawie wszystkich...
Literatura
„Bałtyk", czyli kogo „obsmarował" w „Czarodziejskiej Górze" Tomasz Mann
Literatura
„Bałtyk” Tora Eysteina Øveråsa: tajemnice twórców bałtyckiego kręgu
Literatura
„Świat zagubiony”czyli Polska Ludowa przenosi się w kosmos
Literatura
„Czarodziej śmierci” – nowy kryminał Katarzyny Bondy jak „Breaking Bad” po polsku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama